Acil! Rehber köpek eğitmeni aranıyor

2014 yılından beri göremeyen bireyler için çabalayan Rehber Köpekler Derneği, dünyanın pek çok yerinde yaygın olan bir uygulamayı Türkiye'de de gerçekleştirmek istiyor ve görme engelliler ile rehber köpekleri buluşturmaya çalışıyor. Derneğin kurucusu Avukat Nurdeniz Tunçer, rehber köpeği Kara ile tanıştıktan sonra hayatının değiştiğini ve artık özgürce sosyalleşebildiğini aktarırken bu özgürlüğü bütün göremeyen bireylerin tatmasını istiyor. Ancak bunun için Türkiye'de rehber köpek eğitmenlerine ve gönüllü ailelere ihtiyaç var. 

Acil! Rehber köpek eğitmeni aranıyor

Görme engelli bireylerin toplum içerisinde kendilerine olan güvenlerini arttırarak daha özgür hareket etmelerine yardımcı olmak amacıyla, Türkiye’de resmi olarak ilk rehber köpek kullanıcısı olan Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Richard Moore’un eşi sefire Maggie Moore’un öncülüğünde, görme engelli Avukat Nurdeniz Tunçer tarafından 2014 yılında kuruldu. Dernek, Gönüllü Aileler aracılığıyla daha çok rehber köpeğin yetiştirilmesini sağlayarak görme engellilerin hayatını kolaylaştırmak için çalışıyor. Derneğin çalışmaları doğrultusunda köpekler, rehber ünvanını kazanmaları için uzmanlar tarafından eğitiliyor, eğitimi başarıyla tamamlayan köpekler görme engelli bireylere verilmek üzere hazır hale geliyor.

Nestlé Purina PetCare ve Rehber Köpekler Derneği daha çok görme engelliyi rehber köpeklerle buluşturmak hedefiyle güçlerini birleştirdi. İşbirliğinin aktarıldığı toplantıda Türkiye'de 756 bin görme engelliden 250'sinin rehber köpek alabilmek için bekleme listesinde olduğuna dikkat çekildi ve rehber köpek sayısının artması için herkesin desteğine ihtiyaç olduğuna vurgu yapıldı. Toplantıda konuşan Nestlé Purina Petcare Genel Müdürü Ayça Erkol ve Rehber Köpekler Derneği Kurucularından Avukat Nurdeniz Tunçer, derneğin faaliyetlerinden bahsetti ve rehber köpeklerin görme engellilerin hayatındaki rolünü aktardı. Etkinlikte, Gönüllü Bakıcı Aile üyesi İncihan Usluel ve rehber köpeği Aslan ile hayatı değişen görme engelli Yusuf Uçar da deneyimlerini paylaştı.

“YENİ REHBER KÖPEKLER YETİŞMESİNE DESTEK OLUYORUZ”

Etkinlikte konuşan Erkol, 2015 yılından bu yana Rehber Köpekler Derneği'ni desteklediklerini belirterek, “Firma olarak tüm dünyada hayvanlarla bir arada olmanın insanlara pozitif bir katkısı olduğuna inanıyoruz. Bu inançla hayata geçirdiğimiz çalışmalardan biri de Rehber Köpekler Derneği'yle yaptığımız işbirliği… Derneğin mama sponsorluğunu yürütüyoruz. Ayrıca ürün ve araç gereç ihtiyaçlarına da sponsor oluyoruz. Derneğin düzenlediği etkinliklerde ana sponsorlardan biri olarak desteğimizi sürdürüyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 10 ton mamayı rehber köpeklerle buluşturduk. Tabii en önem verdiğimiz şeylerden biri de yeni rehber köpeklerin yetişmesine destek olabilmek. Rehber köpekler, görme engelli bireylerin hayatında büyük önem taşıyor. Bunun için de dernekle beraber çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor” şeklinde konuştu.

250 KİŞİ REHBER KÖPEĞİNİ BEKLİYOR

Rehber Köpekler Derneği Kurucularından Avukat Nurdeniz Tuncer ise şunları söyledi: “Dernek olarak yola çıkış noktamız, görme engelli bireylerin kendi başlarına sosyal hayata karışabilmesi için onlara dost olan rehber köpekleri yetiştirmek ve eğitmek. Türkiye'de bugün 756 bin görme engelli birey bulunuyor. Derneğimize rehber köpek sahiplenebilmek için başvuranların sayısı ise 250. Şu anda aktif olarak çalışan rehber köpek sayımız 4, terapi köpeği sayımız 3 ve eğitimde olan köpek sayımız ise 7. Bu sayının artması için çalışmalarımız devam ediyor. Bunun için de seçilen köpeklerin ilk bir yıllık bakımını sağlayan Gönüllü Bakıcı Ailelerimizin de sayısının artmasını hedefliyoruz. Bu anlamda Nestlé Purina Petcare gibi bize destek sağlayan herkese teşekkür ediyor ve desteklerin artmasını diliyoruz.”

“ARTIK GÖRÜYORUM”

Gönüllü Bakıcı Ailelerden İncihan Uslu ve rehber köpek sahibi görme engelli Yusuf Uçarda düzenlenen toplantıda kendi tecrübelerini paylaştı. Hayatını Aslan'dan önce ve Aslan'dan sonra olarak ikiye ayırabileceğini söyleyen Yusuf Uçar, “Eskiden görme engelliydim ama artık Aslan ile görebiliyorum” dedi. İncihan Usluel ise “İmkanı elveren herkese Gönüllü Bakıcı Aile olmayı tavsiye ederim. Hissettirdiği duygu tarif edilemez” dedi.

SİZ DE DESTEK OLABİLİRSİNİZ

Gönüllü Bakıcı Aile Programı Nedir?
Rehber Köpekler Derneği aracılığıyla yürütülen program, rehber köpek yetiştirmeye destek sağlamayı amaçlıyor. Bu programa göre ilk bir yıl, eğitilecek yaşa gelene kadar köpeklere bakacak bireyler gönüllü oluyor. Bu gönüllülerin tüm mama ve veterinerlik masrafları Nestlé Purina Petcare ve Rehber Köpekler Derneği tarafından karşılanıyor.

Rehber Köpek Eğitimi Ne Kadar Sürüyor?
Gönüllü Bakıcı Aile ile geçirdiği süre sona eren köpekler, 3-6 ay sürecek eğitimlerini görmek üzere derneğin eğitim merkezine getiriliyor. Uzmanlar tarafından eğitilen köpekler eğitimi başarı ile tamamlarsa rehber köpek olarak hayatına devam ediyor. Eğitim sonucunda rehber köpek olamayan köpekler ise terapi köpeği oluyor.

Rehber Köpek Sahibi Olmak İçin Neler Gerekiyor?
Rehber köpek sahiplenebilmek için yüzde 90 oranında görme kaybının olma koşulu bulunuyor. Bunun ardından eğitimini tamamlamış rehber köpekler ile görme engelli birey buluşturuluyor ve kendisine en uygun olan köpekle eşleştiriliyor. Ardından 1 aylık bir eğitim dönemi sonunda birbirine uyum sağladıkları takdirde hayatlarına beraber devam ediyorlar.

Bu köpeklerin yakıtı sevgi, görevi rehberlik İlginizi Çekebilir Bu köpeklerin yakıtı sevgi, görevi rehberlik