Adanalı kadınların mutfak atölyesi

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin mutfak atölyesi Payhane’de, kadınlar hem yemek becerilerini geliştiriyor hem ürettikleri lezzetleri satıp ev ekonomisine katkı sağlıyor.

Adanalı kadınların mutfak atölyesi

Adanalı ünlü yemek bloggeri Nurşen Aksoy, Adana Büyükşehir Belediyesi'nin mutfak atölyesi Payhane'de, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın eşi Nuray Karalar'la birlikte yemek yaptı. Etkinlik Nurşen Aksoy'un sosyal medya mecralarından canlı yayınlandı. Kadınların meslek edinmesi ve aile bütçelerine katkı sunması, böylece ekonomik hayatta güçlenerek, kadın-erkek eşitliği mücadelesine katkı sağlanması amacıyla hayata geçirdiği Payhane Kafe'de Nuray Karalar'la birlikte yemek yapan Nurşen Aksoy, “Payhane'de kadınlarımız pişiriyor, pişirirken öğreniyor ve hazırladıkları yemekleri de insanlara çok uygun ücretle sunarak, kendi ekonomilerine katkıda bulunuyorlar. Kadınlar el ele daha güzel, birlikte daha güçlü” dedi.

KADIN DOSTU BELEDİYE

Başkan Zeydan Karalar'ın eşi Nuray Karalar da Adana Büyükşehir Belediyesi'nin kadın dostu bir belediye olduğunu, kırsalda ve merkezde kadının güçlenmesi için projeler ve faaliyetler yürüttüğünü belirterek, Payhane Kafe'lerin ilçelerde de hayata geçirilmesi için çalışmaların canla başla sürdüğünü söyledi.

Nurşen Aksoy ve Nuray Karalar, Payhane Kafe mutfağında birlikte tavuklu Afgan pilavı, maş fasulye salatası, acı biberli ekmek, pancar salatası ve limonlu chiffon kek yaptı. Birbirinden leziz yemekler katılımcılara, kursiyerlere, destek için gelen çeşitli sivil toplum kuruluşlarından kadınlara ikram edildi.

CANLI YAYINLANDI

Canlı yayınlanan mutfak workshop sırasında Payhane Kafe tanıtıldı, yapılan iş anlatıldı. Etkinlik geniş çevrelerce ilgiyle takip edildi. Kadınların öğrenip ürettiği yemekleri satışa sunarak gelir elde ettikleri bir mutfak atölyesi olarak da tanımlanabilecek Payhane Kafe'nin; kadınlara aşçılık sertifikası verilen bir merkez olduğu ifade edildi.

MEB ONAYLI SERTİFİKA

Payhane Kafe'de kadınlar aşçılık ve pasta atölyelerine katılıyor, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan onaylı sertifika alabiliyor. Kadınlar, el ele vererek üretmiş oldukları lezzetleri de Payhane Kafe'de satarak evlerinin bütçelerine katkı sağlamış oluyor.

 

Loading...