Reklamsız Sözcü

Akıllı telefonunuz nasıl hızlanır?

1 iPhone'unuzun son zamanlarda iyiden iyiye yavaşladığını düşünüyorsanız yapacağınız birkaç basit adım var. Telefonunuzu 2-3 günde bir kapatıp açmak bile gerekiyor. Bakın ne işe yarıyor?
2 Eski fotoğraflardan kurtulun. üzlerce fotoğrafı telefonunuzda tutmak yerine bu fotoğrafları iPhoto ile yenileyebilir veya iCloud ile internete kaydedebilirsiniz. Böylece gereksiz fotoğraflardan kurtulmuş olursunuz.
3 Gereksiz uygulamaları kaldırın. Zaman içinde önem verdiğiniz;ancak daha sonra kullanmayı dahi unuttuğunuz uygulamaları tek tek kaldırın ve böylece iPhone'unuzun hafızasında fazlaca yer açma şansı bulun.
4 Eski mesajları silin. Mesajlarınızın sayısı arttıkça telefonunuzda aynı ölçüde yavaşlayacaktır. O yüzden artık gereksinim duymadığınız mesajlaşmalarınızdan kurtulabilirsiniz. iPhone'ların web tarayıcısı Safari'nin belleğini silerek de iPhone'ları hızlandırmak mümkün. Zamanla şişen tarayıcı belleğini temizlemek için Ayarlar>Safari>Geçmişi Sil yolunu izlemeniz yeterli.
5 Otomatik güncelleştirmeleri kapatın. Sürekli arkaplanda uygulama güncelleştirmeye çalışan bu özellik de iPhone'ları yavaşlattığından Ayarlar>iTunes&Uygulama Mağazası>Otomatik Güncellemeler bölümündeki butonu pasifize edin.
6 Otomatik Güncelleştirmeler özelliğinde olduğu gibi Otomatik İndirme özelliğinin de kapalı olması gerekiyor. Zira iPad'e yüklediğiniz iPhone uyumlu bir uygulamanın otomatik olarak iPhone'a yüklenmesi söz konusu ki,gereksiz yere iPhone'ların yavaşlatabilir.
7 O an kullanmadığınız uygulamarı Home butonuna çift tıklayarak tek tek kapatın. WiFi açık olduğu sürece WiFi'ye bağlı değilseniz telefonunuz sürekli bağlanabileceği bir WiFi arayacak;bu da hem şarjınızın daha hızlı tükenmesine neden olacak, hem de telefonunuzu yok yere meşgul edecek.
8 O nedenle Ayarlar>WiFi>Ağa Bağlanırken Sor bölümünden bu özelliği kapalı tutmalısınız. iPhone'unuzu en azından 2 veya 3 günde bir kapatıp yeniden açın. En son güncelleştirmeleri mutlaka indirin,takip edin. Eski sürüme göre uygulamalar güncellendikçe daha fazla optimize edildiğinden daha hızlı çalışırlar.
9 Battery Doctor gibi uygulamar kullanın;böylece hem şarjınızı daha etkin kullanarak telefonunuzun şarj ömrünü artırabilirsiniz, hem de manuel olarak yapmak zorunda kalacağınız pek çok işlemi üslenerek telefonun belleğindeki artıkları temizleybilirsiniz.