Akın akın güzellik

Bodrum yakınlarındaki Tuzlak Sulak Alanı’na gelen flamingo sayısı iki haftada sekiz bini aştı. Sulak alanlarda yemlenen flamingolar için acil koruma istendi.

Akın akın güzellik

Muğla'nın Bodrum ilçesi yakınlarındaki Tuzlak Sulak Alanı'na gelen flamingoların oluşturduğu güzellik görenleri hayran bırakıyor. İki hafta içinde buraya akın akın gelen flamingo sayısı sekiz bini aştı. Bu güzellikleri görmek isteyenler için turlar düzenlenmeye başladı.

Umay Karabaş

Doğa ve hayvanseverler sulak alanın risk ve tehlike altında bulunduğunu belirterek, acil önlem alınmasını istedi.

Tuzla Sulak Alanı'nın yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirten MUÇEP sözcüsü Umay Karabaş, SÖZCÜ'ye felaketin boyutunu anlatarak, “Çok farklı kuş türlerine beslenme, barınma, üreme alanı olan Bargilya Tuzla Sulak Alanı, bu biyoçeşitliliğini ancak doğal karakterini koruyarak sürdürebilir. Aslında, ilgili ulusal ve uluslararası mevzuat da bizimle aynı şeyleri söylüyor. Fakat uygulama ve denetime gelince ne yazık ki çok yetersiz kalıyoruz” dedi.

AVCILAR TARAFINDAN VURULUYOR

Profesyonel tur rehberi Leyla Topal ise şunları söyledi: “Sulak alan etrafındaki aşırı yapılaşma ve derelerdeki atıklar nedeniyle sulak alan can çekişmeye başladı.

Şu anda iç bölgelerde havaların aniden soğuması üzerine son iki hafta içerisinde sulak alan adeta  kuşların akınına uğradı. Burası bir kuş cenneti haline geldi. Burada canlıları korumak için acil önlemler alınmalı, şu anda kaderine terk edilmiş durumda.” Topal, bölgede avcılar tarafından vurulan, elektrik tellerine takılarak ölen flamingoların bulunduğuna da dikkat çekti.

FLAMİNGO CENNETİ KORUMAYA ALINMALI

Sulak alanda tablo gibi güzellikler ortaya koyan bu güzelliğin Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 12.10.2004 tarihinde koruma altına alınarak, Tuzla Sulak Alanı Koruma Bölgesi ilan edildiğini belirten heykel sanatçısı Kemal Arıkan, “Burası tam bir cennet, onlarca kuş ve balık türü burada zengin besin öğeleri ile yavruluyor yaşamını sürdürüyor. Doğal park olmasına rağmen avcılık tam gaz sürüyor. Yasal çerçevede avcılık yaparken koruma altındaki canlılarda yaralanıp ölebiliyor. Bu nedenle bu bölgede avcılığın tamamen yasaklanması gerekir. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile bir bölümü kesin korunacak alan ilan edilen bölgede fosseptik suları akıyor ve kaçak yapılaşma devam ediyor” diye konuştu.

 

Loading...