Akne izleri kabusunuz olmasın

Zamanında iyi ve etkin tedavi edilmeyen akneler, ciltte kalıcı izlere neden olabilir. En etkili tedavi yollarından biri günümüz yeni teknolojilerinden ‘Fraksiyonel Radyofrekans’ ya da diğer adıyla ‘Altın İğne’ yöntemidir...

Akne izleri kabusunuz olmasın

Akne ya da daha yaygın bilinen ismiyle sivilce; yağ bezlerinin deriye açıldığı, aynı zamanda kılların da yüzeye çıktığı kanalların kronik iltihabi bir hastalığı olup, her iki cinste ve tüm ırklarda eşit oranda görülür. Dr. Eylem Acar Kliniği'nin sahibi Dermatolog Dr. Eylem Acar akne tedavisiyle ilgili bilgiler verdi…

PSİKOLOJİK SORUNLARA YOL AÇABiLiR

Akne genellikle ergenlik döneminde başlar. Fakat bitiş zamanı değişkendir. 18-20 yaş aralığında olabileceği gibi 25-30'lu yaşlara kadar da uzayabilir veya bazen daha geç yaşlarda başlaması da söz konusu olabilir. Genel sağlığı etkilemeyen, yaşamsal tehlikesi olmayan, basit bir hastalık gibi görünen “Akne vulgaris” insan iletişiminin üst düzeye ulaştığı günümüz toplumsal yaşamında yalnızca görüntüsü nedeniyle dahi çok büyük ve önemli bir sorun oluşturabilmektedir. Çünkü derimiz ve özellikle de yüzümüz bu iletişimin bir numaralı görünen organıdır ve beden algılamasında en önemli yer tutar. Ayrıca aknenin en çok görüldüğü yaşlar olan ergenlik çağı, beden algılamasının en yüksek olduğu, görüntünün bazı zamanlarda her şey olabildiği bir yaş dönemidir. Bu yaşlarda var olan belirtilerin şiddeti on kat, yüz kat veya daha fazla olarak algılanır ve gençlerde başta depresyon olmak üzere çok ciddi psikolojik sorunlara neden olabilir.

38

Dermatoloğa başvurulmalı

“Akne” kesinlikle bir dermatolog elinde, iyi bir yaklaşım, titiz ve sabırlı bir tedaviyle, hastayla iyi bir işbirliği yapılarak tedavi edilebilen önemli bir hastalıktır. Uzun süreli takip gerektirebilir. Her türlü tedavide iyileşme süresini 6 ay olarak belirlemek gerekir. Tedavi edilmeyen akneler maalesef kalıcı izlere de neden olabilir. Bu yüzden kesinlikle tedavi edilmesi gerekir. Tedavi ise; izin tipi ve derinliğine göre düzenlenir. Tek bir yöntem yerine, izin yapısına uygun birkaç yöntem bir arada kullanılması sonuçların daha iyi olmasını sağlar. Tedaviniz dermatoloğunuz tarafından yapılmalıdır.

Birkaç seans yeterli oluyor

Fraksiyonel mikroiğneler, cildin altına inerken cilt yüzeyini uyararak doğal iyileşme süreci başlatırlar. Buna bağlı olarak cildin üst tabakasındaki hücre gelişim faktörleri harekete geçer ve lifting, ciltteki ton farklılıkları, lekeler ve ince kırışıklıkların tedavisini mümkün kılarlar. 3,5 mm'ye kadar cilt derinliğine inebilen ve geçtiği bölgenin tamamında aynı termal etkiyi yaratan fraksiyonel mikroiğneler ise bu bölgede kontrollü hasar oluşturarak kolajen liflerini uyarırlar. Yaklaşık ayda bir uygulanan seanslarla birkaç seansta başarıya ulaşmak mümkün.

39

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Sivilce sonrası kalan izler üç tiptedir:
– Yüzeyel izler (leke-hafifçöküklük)
– Derin izler (çukurlar)
– Keloid (kabarık deri)
Son yıllarda oldukça etkili, ağrısız, yan etkisiz, sosyal hayattan uzak kalmadan sivilce izlerinden kurtulmamıza yardımcı olan bir teknoloji ‘'Fraksiyonel Radyofrekans'' ya da diğer adıyla ‘'Altın İğne'' ile tek başına ya da diğer yöntemlerle kombine edilerek sivilce izlerinden kurtulabilirsiniz. Bu yöntem; cilt gençleştirme, cilt yenileme, ciltteki elastikiyet kaybını giderme, boyun toparlama, ince kırışıklıkları giderme, akne tedavisi, yara izi iyileştirme ve daha aklınıza gelebilecek pek çok cilt sorununu gidermede sadece yarım saatte etkili sonuçlar verebilen bir sistemdir. Üstelik işlemden sonra günlük hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz… Derinin tüm katmanlarına -epidermise ve dermise- altın mikro iğnelerle tek seferde inebilen Fraksiyonel Radyofrekans teknolojisi cildin yaşlanma etkilerini geriye çevirmeye yardımcıdır.

Haftaya: Ameliyatsız pop kaldırma yöntemi