Alageyik sayısı 2,5 kat arttı

Alageyiğin doğal olarak bulunduğu tek bölge Antalya'daki Düzlerçamı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda bu yıl rekor kırılarak 30'dan fazla yavru dünyaya gözlerini açtı. Yavru sayısı, bir önceki yıla oranla 2,5 kat arttı.

Alageyik sayısı 2,5 kat arttı

Türkiye’de alageyiğin doğal olarak bulunduğu tek bölge Antalya’daki Düzlerçamı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda bu yıl içinde rekor kırılarak 30’dan fazla yavru dünyaya gözlerini açtı.

Düzlerçamı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda 1966 yılında 7 alageyiğin salınması ile başlayan üretme çalışmaları sonucunda, ülkenin farklı bölgelerine yerleştirme yapılarak türün yeniden eski yaşam alanlarında popülasyonlarının yaygınlaşmasına çalışılıyor.

Türün devamlılığı ve korunması amacıyla 2011’den bugüne Alageyik Üretme İstasyonu’nun içerisinden farklı lokasyonlara nakil çalışmaları yapıldı.

Bu kapsamda, Aydın’da yer alan Dilek Yarımadası Milli Parkı’na, Muğla Köyceğiz Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’na ve Antalya Manavgat Beydiğin bölgesine başarılı yerleştirmeler gerçekleştiriliyor.

Antalya’daki Düzlerçamı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda bu ayki sayımlarda 5 bin 210 dekarlık doğal alandaki üretme merkezinde alınan yavru sayısı, bir önceki yıla oranla 2,5 kat artarak 30’un üzerine çıktı. Böylelikle istasyondaki alageyik sayısı 129’a ulaştı.

POPÜLASYON ARTIŞI İÇİN YEM ÇALIŞMASI

Sayının artırılması çalışmalarında, alageyiğin alanda besin ihtiyacının daha iyi karşılanması amacıyla meralar oluşturularak, 75 dekar alanda arpa, yulaf, burçak ve fiğ gibi bitkiler ekilerek alageyiklerin ‘taze yem’ ihtiyaçları karşılandı. Sahanın farklı noktalarına suluklar yapılarak her bölgede su ihtiyaçlarını karşılama imkanı oluşturuldu. Bunun yanında yapılan planlamada alan içerisinde alageyiğin besin diyetindeki türlerinin artırılmasına yönelik çalışmalar da sürdürülüyor. (DHA)

Loading...