Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Alkol ve sağlığınız
Alkol ve sağlığınız
Az miktarda tüketildiğinde olumlu etkileri olabilen ancak genel tabloda ciddi sağlık sorunlarına yol açan alkolün metabolizma üzerindeki etkileri ve yükünden bahsetmek istiyorum.
Yaşam 20 Ağustos 2016 - 01:43

Ayşe Gül GÜVEN

Az miktarda tüketildiğinde olumlu etkileri olabilen ancak genel tabloda ciddi sağlık sorunlarına yol açan alkolün metabolizma üzerindeki etkileri ve yükünden bahsetmek istiyorum. Çünkü metabolizmayı anlamak alkolün vücuda etkilerini çok daha iyi anlayıp yönetmenizi sağlar…

Yazın son demlerine geldiğimiz ağustosun şu son çeyreğinin verdiği hüznün de etkisiyle bugün alkol konusunu ele alıyoruz. Çünkü vakit, gençler için yaz kapanış partilerinin, yaz aşklarının bitme, yetişkinler için yılın son açık hava yemeklerinin keyfini çıkarma vakti. Dolayısıyla alkollü içeceklerle sık karşılaşılan bir dönemdeyiz. İşte bu konuda bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken noktalar…

Kilolara dikkat!

Alkol karaciğerde sitrik asit döngüsü içinde metabolize edilir. Bu yol vücudun daha çok kalori harcamasını gerektirse de alkolden gelen kalorinin yağa yakın olduğu unutulmamalıdır. Kaldı ki sonrasında yaşattığı hipoglisemi sonucunda açığa çıkan yeme ataklarıyla kıyaslandığında bu etkinin işe yaradığından bahsetmek ne kadar gerçekçi bilemedim. Ancak alkol alımından söz edersek, alkol kullanan kişilerde erkekler için iki kadeh, bayan için bir kadehle sınırlanması önerilir.

1

Ne zaman kana karışır?

İnce bağırsaklardan emilen alkol aç karna içildiğinde mide ve bağırsaklardan hızlıca emilir. Tüketildikten beş dakika sonra ise alkol testlerde kendini gösterir. Alkol kandaki maksimum düzeyine 45 dakika-1 saat içinde ulaşır. 10 ml alkol altı saatte kana karışır.

5

Çok çabuk etkilenmemek için ne yapmalı?

Alkolün yiyecekler eşliğinde alınması emilimini yavaşlatır ve kandaki yoğunluğunu düşürür. Protein içeriği yüksek, yağlı yiyeceklerle tüketildiğinde emilimi yavaşlar. Süt, soğuk, stres ve aspirinin alkolün emilimini azalttığı doğrudur. Ancak bu sizi aldatmasın; alkolün yol açacağı sağlık sorunlarını bu uygulamaların hiçbiri kurtaramaz. Sağlık bakımından en önemli nokta asla aşırıya kaçmamaktır.

2

Yağ metabolizması üzerine etkileri

Alkolün gramı 7 kalori, yağında ise 9 kaloridir. Hücreler tarafından enerji kaynağı olarak kullanılamaz. İçkide bulunan alkol etil alkoldür. Alkol karaciğerde metabolize olur çünkü vücuttan uzaklaştırılmalıdır. Etanol yani alkol, karaciğer hücrelerinde yağ asitleriyle birleşerek karaciğerin yağlanmasına yol açar. Konu geçmişken, yağlanma daima diyet kaynaklı alınan yağ miktarıyla doğru orantılı artış gösterir. Bu nedenle karaciğer yağlanması olanlar sağlığına ve beslenmelerine ekstra dikkat etmelidir. Kronik alkol alımında yağ asitlerinin yıkımı engellenir. Sonuçta yağ asitleri enerji olarak da kullanılamadığı için devam eden alkol alımı, vücut tarafından kullanılamayan yani vücutta biriken yağ asitlerinin karaciğerde; kolesterol, fosfolipit ve trigliserit formunda depolanmasına yol açar. Böylece hiperlipidemik yani bozulmuş kan lipid profili ortaya çıkar. Kolesterolün safra tuzuna yıkımının engellenmesi de karaciğerin yağlanmasına ve kolesterol değerlerinin yükselmesine neden olur.

6

Diyabetikler nelere dikkat etmeli?

Alkol vücutta insülinle metabolize olmadığı için alkol miktarı ve yanında tüketilenler kontrol altına alındığında önemli sorunlara yol açmaz. Kontrollü şeker hastaları, alkol yanında tüketeceği karbonhidrat dengesini bilmelidir. Alkol sonrası kompleks karbonhidrat içeren bir ara öğün eklemesi önerilebilir. İnsülin kullanan diyabetiklerin kan şekeri dengesizliği yaşama riski daha yüksektir. Bir bardak şarap 12 gr alkol içerir.

3

Karbonhidrat metabolizması üzerine etkileri

Alkol ilk önce kan şekeri yüksekliğine, hemen arkasından da kan şekeri düşüklüğüne neden olur. Ayrıca farklı enzim sistemleriyle karaciğerde glikoz üretimini, beyin ve karaciğerde glikoz kullanımını engelleyerek glikozun kullanımı üzerine çeşitli etkileri vardır.