Sözcü Plus Giriş

Evde oğlak beslemeye başladılar

Pandemi sürecinde evde evcil hayvan besleyenlerin sayısı arttı. Bursa'da ise evde kedi ve köpek beslemenin yerini oğlaklar aldı. Aileler keçi çiftliklerinden satın aldıkları oğlakları evlerinde beslemeye başladı.

Güncellenme: 17:07, 08/05/2021
Evde oğlak beslemeye başladılar

Pandemi döneminde evde canı sıkılan vatandaşlar oğlak beslemeye başladı. Sevimliliğiyle ön plana çıkan Seanen cinsi keçi yavruları çocukların çok sevmesi üzerine aileleri tarafından satın alınıp altı bağlanarak evlerde besleniliyor.

Keçi çiftliklerinde oğlak yavruları yoğun talep üzerine adeta yok satıyor.

Keçi çiftliği sahipleri sütünden faydalanmak için dişi yavruları kedileri beslerken erkek yavruları ise satışa çıkartıyor. Satışa çıkan bu yavrular ticari amaçlı yerine aileleri tarafından çocuklara hayvan sevgisini aşılamak için alınıyor.

Aileler altını bebek beziyle bağladığı oğlaklara bebek gibi bakıyor. Çocuklar ise oğlakların yanından biran olsun ayrılmıyor.

“250 İLA 750 LİRA ARASINDA SATILIYOR”

Keçi ve sütü üretimi yapan bir çiftliğin işletme müdürü Mehmet Serhat Yavuz, “Burada oğlak, keçi sütü ve süt mamulleri üretimi yapıyoruz. Keçi sütü çok değerli bir süt. Faydası saymakla bitmez, burada keçi sütü ürünlerinin yanında oğlak satışı da yapıyoruz. Son yıllarda oğlakları ticari amaç yerine aileler evlerinde çocuklarını sevindirmek için alıyor. Aileler aldıkları oğlakları altını bebek beziyle bağlayarak dairelerinde besliyor. Seanen cinsi keçilerin yavruları çok sevimli oluyor, bu da çocukların çok ilgisini çekiyor. Bu yavruların erkek olanlarını doğar doğmaz satıyoruz. Oğlakları 250 ila 750 lira arasında değişen fiyatlarla yok satıyoruz” dedi.

Keçi çiftliğinin sahibi Mehmet Gülseçen, “Aileler çocukları ile çiftliğimizi sıklıkla ziyaret ediyor. Çocuklar keçi yavrularını çok seviyor. Aileler buradan oğlak alarak evlerinde bebek gibi bakıyor. Taleplere yetişmekte zorluk çekiyoruz” diye konuştu. (İHA)

İlginizi ÇekebilirHastalanan yavru buzağıyı otomobilin bagajında veterinere götürdüHastalanan yavru buzağıyı otomobilin bagajında veterinere götürdü

 

Yayınlanma Tarihi:11:51,