Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Amazon’daki kabileyle ilk temas
Amazon’daki kabileyle ilk temas
Manú Ulusal Parkı, izole konumu ve yağmur ormanlarının derinliklerinde yaşayan Yerli avcılar sayesinde şimdilik korunan bir doğa harikası.
Yaşam 1 Şubat 2018 - 15:08

“Temas kurulmayan” Mashco–Piro kabilesinden iki kadın, fotoğrafçının içinde bulunduğu motorun Alto Madre de Dios Nehri'nden geçişini izliyor. Atalarının, kauçuk krallarının esiri olmamak için ormana kaçmasından yüz yıl sonra, küçük bir grup nehir kenarında boy göstermeye başladı.

amazon-da-o-kabileyle-ilk-temas-brezilya-mato-grosso-kawahiva-kabilesi-1557964

Atalarının, kauçuk krallarının esiri olmamak için ormana kaçmasından yüz yıl sonra, küçük bir grup nehir kenarında boy göstermeye başladı. Yomibato’da yaşayan Matsigenkalar için köyle aynı adı taşıyan nehir, gıda ve ulaşım açısından yaşamsal önemde bir kaynak. Aynı zamanda köy okulu öğrencilerinin günlük yüzme dersi gördüğü ve ara dönemlerde oyun oynadığı bir yer.

amazon-da-o-kabileyle-ilk-temas-brezilya-mato-grosso-kawahiva-kabilesi-1557967

Elena Chogotaro Oyeyoyeyo (ön planda bebeğiyle) izole bölgelerde yaşayıp sadece ürün ve hizmet almak için yerleşik Yomibato köyüne gelen Matsigenkalardan biri. Silverio Mambiro Shinti (ayakta) balık tutmak ve balta almak için gelmiş. Ama burada kalıp bir ev inşa etmiş.

amazon-da-o-kabileyle-ilk-temas-brezilya-mato-grosso-kawahiva-kabilesi-1557968

Okul gezisine çıkan Matsigenka öğrencilerin yediği balıklar geleneksel yöntemlerle yakalanmış. Bu yöntemde Barbasco kökleri macun haline gelen kadar dövülüp nehre bırakılıyor. Kökler balıkları bayıltan, insana zarar vermeyen rotenon adlı bir zehir salgılıyor.

amazon-da-o-kabileyle-ilk-temas-brezilya-mato-grosso-kawahiva-kabilesi-1557970

Gece avına çıkmış oselo fotokapana yakalanmış. Oseloların ağırlığı 15 kiloya kadar çıkıyor. Kemirgenler, kertenkeleler ve tembel hayvanlarla besleniyor. Avcı çiftçi Elias Machipanngo Shuverireni, tavuklarını da yediğini söylüyor. Ama buna rağmen hayvanın güzelliğine hayranlık duyuyor.

amazon-da-o-kabileyle-ilk-temas-brezilya-mato-grosso-kawahiva-kabilesi-1557966

Boyu 1,8 metreye ulaşan dev susamuru günde 3,5 kilo balık yiyor. Bir zamanlar Güney Amerika’nın gölleri ve nehirlernide yaygın görülen ve gürültücü aileler halinde suda dolaşan hayvanın günümüzde birçok bölgede soyu tükenmiş durumda. Ancak Mamu’daki nüfusu, ticari avcılığın yasakladığı 1973 yılından bu yana artış gösterdi.

amazon-da-o-kabileyle-ilk-temas-brezilya-mato-grosso-kawahiva-kabilesi-1557965

Manú Ulusal Parkı'nın hemen dışındaki kil sırtlar, doğal bir tuz yalama ortamı yaratıyor. Buraya gelen hayvanlar arasında fotoğrafta görülen yeşil kanatlı aralar da bulunuyor. Park ve civarında binden fazla kuş türüdünya toplamının yüzde 10'u yaşıyor.

amazon-da-o-kabileyle-ilk-temas-brezilya-mato-grosso-kawahiva-kabilesi-1557971

Peru’daki Amazon ormanlarında dış dünyadan tamamen soyutlanmış halde yaşayan Mashco-Piro kabilesiyle tesadüfen gerçekleşen bir karşılaşma sonucu böyle görüntülenmişlerdi.

ilk-kez-goruntulendi-brezilya-mato-grosso-kawahiva-kabilesi-1454041

İspanyol arkeolog Diego Cortijo, 120 metre uzaklıktan, teleskoplu bir fotoğraf makinesiyle, bu tür, “hiçbir zaman temas kurulmamış” bir kabilenin şimdiye kadar çekilmiş en ayrıntılı görüntülerini elde etmişti.

iste-o-kabilenin-basina-gelenler-brezilya-mato-grosso-kawahiva-kabilesi-1508450

Antropologlar Şimdi de o kabile ile ilk resmi teması gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Peru'da normal şartlarda hem halkın, hem de hükümet görevlilerinin yerli kabilelerle iletişime geçmesi yasak.

iste-o-kabilenin-basina-gelenler-brezilya-mato-grosso-kawahiva-kabilesi-1508450-1

Kabile üyeleri modern dünyada sıkça rastlanan birçok zararsız mikroba karşı bağışıklık geliştirmemiş olduğu ve doğal yaşam alanlarının dışından gelen insanlarla iletişime geçtiklerinde hastalanabildikleri için uygulanıyor. Ancak kabile üyeleri son yıllarda sık sık ormandan çıkıp yay ve oklarla çevredeki köylerde yaşayan vatandaşlara saldırdığı görülüyor.

iste-o-kabilenin-basina-gelenler-brezilya-mato-grosso-kawahiva-kabilesi-1508451