İşte Anıtkabir’in tarihçesi

Ankara Belediye Meclisi tarafından alındığı iddia edilen karar, Anıtkabir'i bir kez daha gündeme getirdi. Meclisin tarihi öneme sahip Anıtkabir'in civarına yapılaşma izni verdiği iddia edildi. Bu iddia Milli Savunma Bakanı Fikri Işık tarafından yalanlandı.

Anıtkabir, Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı olması sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti ve Türk halkı için büyük bir anlam taşıyor. Bunun dışında yapılış şekli ve konumunun seçilmesi de Anitkabir’i farklı kılan unsurlardan. 1 Mart 1941 tarihinde Anıtkabir’in yerinin seçilmesi için görevlendirilen komisyon, uluslararası bir yarışma açmış ve bu yarışmaya Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, İsviçre, Fransa ve Çekoslavakya’dan toplam 47 proje katılmıştı. Konuyu daha başarılı bir şekilde ifade etmeleri ve projenin araziye uygunluğu nedeniyele, Prof. Dr. Emin Onat ve Doç. Dr. Ahmet Orhan Arda‘nın projelerinin uygulanmasına karar verildi. Böylece Anıtkabir, birçok seçenek olmasına rağmen Türk mimarlar tarafından yapıldı. Yapımına 9 Ekim 1944’te başlanan Anıtkabir, 1 Eylül 1953’te tamamlandı.

Sosyal medyada 'Anıtkabir'e yapılaşma' iznine tepkiler çığ gibi büyüyor: bu kez yurdun dört bir yanından Ankara'ya yürürüz milyonlar oluruz İlginizi Çekebilir Sosyal medyada 'Anıtkabir'e yapılaşma' iznine tepkiler çığ gibi büyüyor: bu kez yurdun dört bir yanından Ankara'ya yürürüz milyonlar oluruz