Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Anne-babalar çocuklarını nasıl ‘yakalayacak’?
Anne-babalar çocuklarını nasıl ‘yakalayacak’?
Uzmanlar, günümüz ebeveynlerinin çocuklarıyla daha çok vakit geçirdiğini söylüyor. Peki bugünün özgüvenli ve meraklı çocuklarını anlamak kolay mı? 
Yaşam 6 Ocak 2018 - 15:21

Ünlü bir dergide yayınlanan bir makaleye göre, anne babalar çocuklarıyla daha çok vakit geçirirken, bugünün çocukları ise daha özgüveni yüksek, meraklı ve daha bireyci yetişiyor. Ancak kuşak farkı ve hızlı değişim, çocukları anlamada zorluk yaratabiliyor. Peki anne babalar bu konuda nasıl bir destek alabilir?

“EĞİTİMLİ ANNELER ÇOCUKLARINA YARIM SAAT DAHA FAZLA SÜRE AYIRIYOR”

İngiliz Economist dergisinin Kasım 2017 sayısında yayınlanan bir araştırmaya göre, anne ve babalar 50 yılda çocuklarına çok daha fazla emek ve zaman harcamaya başladı. Derginin, refah seviyesi gelişmiş 11 ülkede gerçekleştirdiği analize göre anne-babalar geçmişe göre neredeyse yüzde yüzlük bir artışla çocuklarıyla daha fazla ilgileniyor, onlara daha çok zaman ayırıyor. Çalışmanın sonuçlarına göre işçi sınıfı ve orta sınıf ebeveynler arasındaki ebeveyn bilinci farkı giderek açıldı. Üniversite mezunu olan ve olmayan aileler 1965 yılında çocuklarına aynı süreyi ayırırken, 2012 yılında eğitimli anneler çocuklarına yarım saat daha fazla süre ayırmaya başladı.

ÇOCUKLARI ANLAMAK İÇİN…

Türkiye'de de ebeveyn eğitimi son yıllarda giderek toplumun dikkatini çekiyor. Yeni anneler ve babaların olduğu kadar deneyimli ebeveynlerin de tercih ettiği çocuk yetiştirme eğitimleri hem giderek daha ulaşılabilir hem de daha anlamlı hale geliyor. Eğitim bilimci ve akademisyen Dr. Özgür Bolat'ın ‘Anne-Baba Okulu' tüm anne babalar doğru bilgilere ulaşabilsin diye 9, 16, 23 Ocak tarihleri arasında Akbatı'da; 10, 17, 24 Şubat'ta Akmerkez'de ve 6, 13, 20 Mart'ta Akasya alisveriş merkezinde yer alan AKS’de (Akasya Kültür Sanat) gerçekleşecek. Üç gün, dokuz saat sürecek olan ücretsiz eğitimlerde mutluluk ve başarı arasındaki bağ işlenecek, doğru ebeveynliğin temel taşları keşfedilecek ve sevginin çocuğa yansıtılma şekli ele alınacak. Sorumluluk bilincinin önemine de değinecek olan Dr. Bolat, tercihler söz konusu olduğunda çocuğa biraz daha fazla hak tanındığında nelerin değişeceğini, ‘Anne-Baba Okulu'nda ebeveynlerle paylaşacak.