Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Anne ben nasıl dünyaya geldim?
Anne ben nasıl dünyaya geldim?
Çocuğunuzun cinsellikle ilgili soracağı sorulara hazırlıklı olun ve sakın paniklemeyin
Yaşam 18 Nisan 2016 - 13:05

Çocuklarınız elbet bir gün, dünyaya nasıl geldiğini merak edecek ve cinsellikle ilgili sorular sormaya başlayacaktır. Bu konudaki bilgilerin doğru bir şekilde aktarılmasının gelişiminde büyük bir etkisi olduğunu belirten İstanbul Kültür Eğitim Kurumları Anaokulları Koordinatörü Psikolog Elvan Kandemir, “çocuğunuzun bu yöndeki soruları karşısında sakın paniklemeyin ve bu sorulara karşı cevaplarınızı önceden hazırlayın” diyor.

BÜTÜN HAYATINI ETKİLİYOR

Cinsellik kadın ve erkek oluşla ilgilidir, ancak bireyin kendisi ile ilgili algısını, başkaları ile ilgili neler düşündüğünü ve tüm bunları yaşamında ve çevrelerinde nasıl konumlandırdığını da belirler. Dolayısı ile bireyin fiziksel, duygusal, sosyal, toplumsal ve ilişkisel tüm yaşamını etkiler. İstanbul Kültür Eğitim Kurumları Anaokulları Koordinatörü Psikolog Elvan Kandemir, sağlıklı bir cinsel gelişimin çocuğun sosyal ve psikolojik olarak hayatının neredeyse bütününü etkileyeceğini ve bu nedenle çok önemli olduğunu belirtti…

AİLELERE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Anne babaların, çocuklarının her şeyinden sorumlu olduğunu, sağlıklı bir cinsel kimlik gelişiminin de bu sorumluluklardan bir tanesi olduğunu dile getiren Kandemir, sağlıklı cinsel kimlik geliştirebilmeleri için ilk yapılması gerekenin kız veya erkek çocuk olmanın değerini onlara hissettirmek olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: Bir kız ya da erkek olarak kendilerini doğru tanımlayabilmeleri için çocukların önce cinsiyetlerinin değerini bilmeleri gerekiyor. Bu değeri ancak cinsellikleri ile ilgili bilgi sahibi oldukça anlayabildikleri için bu bilgiyi özellikle ailelerinden almaları önemli. Bu noktada anne babaların yaptıkları ve söyledikleri aşırı önem kazanıyor. Yapılan ve söylenenlerle çocuklara kendilerini iyi, sağlıklı ve normal hissettirebilir ya da utandırıp, suçlu ve kötü hissetmelerine yol açabilir aileler…

O SORMADAN BİLGİ VERMEYİN

Elvan Kandemir, anne babalara, çocuklarına cinsellikten söz edecek bilgi birikimi ve hazırlığı yapmaları konusunda da tavsiyede bulundu… Kandemir; çocuğun hangi yaşta bedeninde hangi değişikliklerin olacağını, sorularına yaşlarına göre nasıl yanıt verilmesi gerektiğini bilmek ve hatta bu süreçte kendi değer yargıları, cinselliğe bakış açılarının farkında olmaları gerektiğini savunarak, şu tavsiyelerde bulundu: Çocuklar merak ettiğini sorar. Sorularını sorduğu zaman yanıtlayalım. O sormadan bilgi vermeye kalkışmayalım. Sadece sorduğunu yanıtlayalım. Sorduğundan fazlasını anlatmak da doğru değildir. Uygun bir zamanda ona belki resimli kitaplar yardımıyla merakını giderecek bilgiler vermemiz ve aynı zamanda gizlilik ve mahremiyeti de öğretmemiz doğru olacaktır.

Son güncelleme: 13:06 - 18.04.2016