Sözcü Plus Giriş

‘Anne karnındaki bebeğe rock müzik dinletmeyin’

Çocuk Gelişim Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt, rock ve metal gibi sert müziklerin anne karnındaki bebeğe dinletilmemesi gerektiğini belirtti. Peki neden?

Güncellenme: 12:25, 16/11/2017
‘Anne karnındaki bebeğe rock müzik dinletmeyin’

Bebeklerin anne karnındayken seslere duyarlılığının başladığı biliniyor. Bu nedenle dinletilen müziklerin türleri ve bebeklere etkisi üzerine de birçok araştırma yapılıyor. Peki rock ya da metal müzik anne karnındaki bebeği nasıl etkiliyor?

‘Anneler ile Geleceğe’ projesi kapsamında Adana’daki Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinlikte, Bebek Hemşiresi Esra Ertuğrul, Çocuk Gelişim Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt ve Beslenme Uzmanı Yeşim Özden Gün katılarak, annelerle çocuk gelişimine özel bilimsel bilgiler paylaştı. Canbebe’nin sponsorluğunda gerçekleştirilen etkinlikte önemli bilgiler paylaşan Çocuk Gelişim Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt, müziğin anne karnındaki bebekleri nasıl etkilediğine dair bilgiler paylaştı.

bebek

Anne karnındaki bebeğin 24. haftadan itibaren kulağının geliştiğine değinen Bozkurt, anne ve baba seslerinin de ilerleyen haftalarda bebek tarafından tanınmaya başlandığını ifade etti.

Bozkurt, sert müzikleri anne karnındaki bebeğin sağlığı için onaylamadığını kaydetti. Rock ve metal türü yüksek ritimli ve sert müzikler için Bozkurt, şöyle devam etti:
“Bunlar dinletildiği takdirde ani sesler olduğu için birden gelen farklı frekanslar bebeğin kalp ritminde değişikliğe neden olabilir. Birden yaşanan irkilmeler bebek için iyi olmayabilir. Bebek de buna zaten hareketleriyle tepki gösterecektir”.
Çocuk Gelişim Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt, bebeğin doğduktan sonra ise anne karnında duyduğu sese yakın olduğu için davlumbaz, saç kurutma makinesi, çamaşır makinesi gibi seslerle rahatlayabildiğini sözlerine ekledi.

İHA

Yayınlanma Tarihi:12:06,