Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Anne sütü az geliyorsa ne yapılmalı?
Anne sütü az geliyorsa ne yapılmalı?
Emziren annelerde sütün az olması anne üzerinde baskı yaratan oldukça sıkıntılı bir durumdur. Anne sütünü artıracak belirli besinler yoktur fakat anne sütünü artırmaya yarayacak bazı yollar vardır. Peki, anne sütü az geliyorsa ne yapılmalı?
Sozcu.com.tr
Yaşam 17 Haziran 2019 - 15:27

Anne sütü bebeğe verilecek en değerli besindir. Anne sütünün az gelmesi, yeni doğum yapan anneler için endişe ve kaygı nedenidir. Sütün az gelmesinin belirli sebepleri vardır. Bu sebeplerin ne olduğunu bilmek ve ortadan kaldırmak önemlidir. Şimdi, anne sütünün az gelmesi durumunda neler yapılacağına dair yapılması gerekenlere bir göz atalım… Anne sütü az geliyorsa ne yapılmalı? İşte cevabı…

ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ

Beyinde yer alan hipofiz bezi, anne sütünün oluşmasını sağlayan prolaktin hormonunun salgılandığı yerdir. Oksitosin hormonu sayesinde de, bebek emdikçe anne süt salgılamaya devam eder. Anne sütü, ilk 6 ayda bebek için çok önemlidir. İlk 6 ayda bebek yalnızca anne sütü ile beslenmeli, sonraki 6 aylık periyotta ise ek gıdaya geçiş sağlanmalıdır.

Anne sütü, bebeğin ihtiyaç duyduğu ve bir bebek metabolizmasının sindirebileceği bileşenlerden oluşur. Bu sebeple, bebeği ilk 6 ayda başka bir gıda ile beslemeye gerek yoktur.

ANNE SÜTÜNÜ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Her annenin sütü bebek için yeterli olmayabilir. Bu çok doğal bir durumdur. Yeni anneler öncelikle bunu bilmeli ve kendilerini baskı altında hissetmemelidir. Anne sütü çeşitli sebeplerle az gelebilir. Bunlar;

– Stres
– Çok ciddi bir üzüntü yaşamak
– Doğru şekilde beslenmemek
– Yeterli su tüketmemek
– Bebeği geç emzirmeye başlamak

ANNE SÜTÜNÜ ARTIRMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Süt üretimini arttıracak belirli yiyecekler yoktur, ancak süt üretimini arttırmaya yardımcı olacak şeyler vardır. Bebeğinizin nasıl yediği sizin ne yediğinize bağlıdır.

Süt üretimini arttırmanın en iyi yolu sık emzirmek, bol miktarda sıvı tüketmek, yeterli kaloriyi almak ve dinlenmektir. Anne sütü az geliyorsa yapmanız gerekenler şöyledir;

Annenin ruh hali ile sütün salgılanması arasında direk ilişki vardır. Bebeklerini doya doya emzirmek isteyen anneler, öncelikle olumsuz duygular ve stresten kurtulmalıdır. Stres ve üzüntü annenin sütünün az gelmesinin birinci ve en önemli sebebidir.

Bol sıvı tüketmek anne sütünü artıran ikinci en önemli husustur. Anne günde en az 3 litre su içmelidir. Emzirirken de su içmeye devam etmelidir. Suyun yanı sıra 3-4 fincan rezene çayı ve emziren anneler için satılan hazır çaylardan içilmelidir.

Düzenli emzirmek, anne sütünün artmasındaki önemli etkenlerdendir. Sütünüz hiç gelmese bile, belirli aralıklarla ve sık sık emzirmeye devam edin.

Yorgunluk salgılanmayı azaltan diğer önemli bir faktördür. Anne dinlenmeye ihtiyacı olduğunu daima hatırlamalıdır.

Ayrıca bebeği doğru pozisyonda emzirmek çok önemlidir ve buna dikkat edilmelidir. Eğer bebeğiniz doğru pozisyonda emmezse sütünüze tam olarak ulaşamaz, her geçen gün de azalmaya başlar.

Etiketler