Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Anne sütü ve bebek saçından kolye!
Anne sütü ve bebek saçından kolye!
Sosyal medyanın hızla yayılmasının ardından ortaya çıkan ev kadınlarının girişimci ruhu şaşırtmaya devam ediyor. Bodrum'da yaşayan Ayşe hanım anne sütünden ve bebek saçından öyle birşey yaptı ki görenler gözlerine inanamıyor.
Yaşam 18 Ocak 2018 - 11:06

Turgut ERAT

Bodrumlu Ayşe Abuşoğlu, yaptığı tasarımlarla anne sütünü ve bebeğin ilk saç tellerinden sanat eseri ortaya çıkarıyor. Sosyal medya üzerinden kendisine ulaşılan Ayşe Hanım ilk olarak aileden bir miktar anne sütü ve bebeğin saçından bir tutam istiyor. Kendi tasarladığı kolyelerin içine bebeğin saçını resmeden ve anne sütünü taşlaştırıp kolyeyi kapatan tasarımlar büyük bir ilgi görüyor.

ANNE SÜTÜNDEN KOLYENİN HİKAYESİ

30 aylık Mehmet Rüzgar’ın annesi, anne sütünden mücevher tasarlayan girişimci Ayşe Abuşoğlu, hikâyesini şöyle anlatıyor. “Anne sütünden mücevher hikayesi aslında oğlumun emzirme süreciyle birlikte başladı diyebiliriz. Anneliğin her evresi kadına eşsiz güzellikler yaşatıyor olsa da, özellikle ilk 3 ayın, o süt kokusuna doyamadan geçtiğini düşünürken, eski çağlarda insanların gözyaşını, sevdikleri ile paylaşmak adına gözyaşı şişelerinde saklamaları geldi aklıma. Anne sütü de saklanabilir olsa ne muhteşem olur diye düşünmeye başladım. Bir şeyin hayalini kurmaya başladıysanız onu gerçekleştirmek için gerekli güç de içinizde bir yerlerde alevleniyor. İnternette yaptığım araştırmalar neticesinde ilhamın benden önce yurtdışında bir anneye uğramış olduğunu gördüm. Demek ki olabiliyor, demek ki başarılabiliyor dedim ve evimizin bir odasını atölyeye dönüştürerek yaklaşık bir sene sürecek olan araştırma geliştirme çalışmalarına başlamış oldum ve nihayet, en bozulmaz şekilde saklamanın formülünü keşfetmeyi başardım. Bunu kendime saklamak olmazdı tabi, benimle aynı heyecanı paylaşan annelerin de yüreğine dokunmak için kendi tasarım markamı oluşturdum.
tasarim

DEVLET MEMURUYDUM

“Belirttiğim süreç ve gelişmeler sonucunda , bankacılık ve devlet memurluğundaki toplam 8 yıllık meslek hayatımı sonlandırarak girişimci olmaya karar verdim. Kosgeb girişimcilik kursuna katıldım ve Kosgeb’den hibe almaya hak kazandım. Sonrasında resmi olarak işletmemi kurdum ve girişimciliğin zevkli ve bir o kadar da zorlukları ile tanışmış oldum.

SİPARİŞ SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?

Siparişin ilk aşaması annelerin model seçmeleriyle başlıyor. Seçilen modele ilişkin gümüş, altın takı zemini mevcutsa üretim hemen başlıyor. Yoksa 1 haftada temin süresi var. Ardından anneler sütlerini ve bebeklerinin saçlarını kargoya veriyorlar. Saç için nasıl bir şekil hayal ettiklerini, hatta çoğu zaman duygularını anlattıkları bir mektubu kargoya ekliyorlar. Kargo geldikten sonra süt işleme alınıyor. Aşama aşama yaklaşık 2,5-3 haftada süt taş halini alıyor. Sonrası tasarım işi. Seçilen çerçeveye yerleştirme, saça şekil verme ve en son sabitleme ile ömürlük bir aile yadigarı hazır..

SÜTÜ OLMAYAN ANNELER NE YAPACAK?

Sütü olmayan annelerin de talepleri olduğunu belirten Ayşe Hanım bu duruma da bir çare bulmuş. Süt kullanmadan da sadece saçla veya çocuklarının ilk düşen dişiyle de tasarımlar yapmaya başlamış.
annesutu

HER KOLYEYE BİR FİDAN

Türkiye de ilk defa anne sütü ve bebek saçından kolye yapmak yetmez diyen Ayşe Abuşoğlu, kolye satın alan bütün annelerin bebekleri adına TEMA vakfından bir fidan bağışı gerçekleştirmeye başlamış.

SATIŞ SOSYAL MEDYADAN GERÇEKLEŞİYOR

Tasarımlar için belirli bir fiyat yok. Fiyatlar kullanılan madene ve istenilen türe göre değişiklik gösteriyor. Anne sütünden tasarımlar otalama 200 TL ile 400 tl civarında.

Son güncelleme: 11:25 - 18.01.2018