Sözcü Plus Giriş

Antalya’da tarlalara halı serildi

Antalya’da el dokuması binlerce halı ve kilim, renklerinin pastele dönüştürülmesi için buğday tarlalarına seriliyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da onlarca dönüm tarla içerisinde adeta renk cümbüşü oluşturan halılar, yurt dışında 15 bin liraya kadar alıcı buluyor.

Güncellenme: 10:20, 05/07/2021
Antalya’da tarlalara halı serildi

Antalya'nın Döşemealtı ilçesinde el dokuması binlerce halı ve kilim, mikroplardan arındırılmak ve renklerinin pastele dönüştürülmesi için buğday tarlalarına serilmeye başlandı. Onlarca dönüm tarla içerisinde adeta renk cümbüşü oluşturan halılar, yurt dışında bin liradan 15 bin liraya kadar alıcı buluyor.

Güneş altında mikroplardan arınması ve renginin pastele dönüşmesi için tarlalara serilen el dokuması halılar, görsel şölen oluşturuyor. Belirli saatlerde çevrilen halı ve kilimlerin güneşlenme süresi kalitelerine göre 10 gün ila 2 ay arasında değişiyor.


Yağışlı havalarda depolara kaldırılan halı ve kilimler, güneş kendisini gösterdiğinde yeniden tarlalara seriliyor. Başta ABD olmak üzere dünyanın birçok ülkesine gönderilen halılar, bin liradan başlayarak 15 bin liraya kadar alıcı buluyor.

“İKİNCİ EL HALI VE KİLİMLERİ TOPLUYORUZ”

Karataş Mahallesi’nde 150 dönümlük buğday tarlasında halı ticareti ile uğraşan Halil Börekçi, “1970 yılından bu yana el dokuması halı ve kilimler ile uğraşıyorum. Bu işin ticaretini yapıyorum. Bu halı güneşleme işini o zamandan bu yana yapıyorum. İkinci el halı ve kilimleri alarak bunları işleyip, tekrar kullanılabilir hale getiriyoruz. Halıları sınıflara ayırıyoruz. Birinci sınıfta bulunan halı ve kilimleri sadece yıkıyoruz. Yurt dışına ihracını yapıyoruz. Tamir olacak olan halıları tamir ediyoruz. Çok yırtık olanları ise minder ve küçük kilimlere çevirip satıyoruz” dedi.

“AVRUPALI VE AMERİKALI NASIL İSTİYORSA ÖYLE… “

Boyalı ve beyaz halıları moda olduğu için Avrupalıların ve Amerikalıların istedikleri şekle getirdiklerini belirten Börekçi şöyle konuştu:

Daha sonra bu halıları kök boyaları ve doğal boyalar ile boyayıp boyalı halı ve kilim haline getirip bu şekilde de ihraç ediyoruz. Halı imalatı yapıyoruz. Eski halıları ilaçların içerisinde 24 saat tutarak mikroplardan arındırıyoruz. Sonra güneşin altında tutup ilaçların uçmasını sağlıyoruz. Halı ve kilimin içerisinde bulunan yabancı maddeleri uçuruyoruz. Bu bölge geceleri çok soğuk olduğu için burasını tercih ettik. Halılarımızın tanesi yurt dışında bin liradan başlamak üzere 15 bin liraya kadar alıcı buluyor. Bu yıl turizm bölgelerinde bulunan dükkanlar çalışmadığı için satış yapamadık. Yurt dışından toptancı müşterilerimiz gelmediği için onlara da yapamadık. Sadece internetten satış yapıyoruz. Yurt dışında bizim halılarımıza ilgi çok fazla. Dünyanın her yerinden alıyoruz.”İlginizi ÇekebilirRusya ve Almanya seyahat kısıtlamalarını kaldırdı, Antalya'da turizm canlandıRusya ve Almanya seyahat kısıtlamalarını kaldırdı, Antalya'da turizm canlandıİlginizi Çekebilirİklim değişecek, Antalya Kahire gibi kavrulacakİklim değişecek, Antalya Kahire gibi kavrulacak