Antalya’nın kadın vatmanları: Bu 1-2 metrede duracak bir araç değil

Antalya'da kent içi ulaşımda kullanılan 35 tramvayda, 12'si kadın 110 vatman görev yapıyor. Vatman Fevziye Zavırerkoca , "Yayalar dikkatsiz şekilde raylı sistem yoluna girebiliyor. Tonlarca ağırlıktaki bu tramvay 1-2 metrede durabilecek bir araç değil" dedi. 

Antalya’nın kadın vatmanları: Bu 1-2 metrede duracak bir araç değil

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş.’ye bağlı şehir içindeki toplu ulaşımda hizmet veren tramvaylardaki kadın vatmanlar gündem oldu. Kent içi ulaşımda kullanılan 35 tramvayda, 12’si kadın 110 vatman görev yapıyor. Kadın vatmanlardan Betül Emre, 5 yıldır tramvay kullandığını söyledi.

Yıllarca tıbbi asistan olarak çalıştığını anlatan Emre, arkadaşının önerisi üzerine vatmanlık kursuna başvurduğunu, kabul edildiğini, 7 aylık eğitimin ardından vatmanlık belgesini almaya hak kazandığını anlattı. Emre, “Biri 1, diğeri 8 yaşında iki oğlum var. Büyük oğlum tramvay kabinini gördükten sonra pilot olacağını söylemeye başladı” dedi.

Tramvayın 35 ton ağırlığında olduğunu kaydeden Betül Emre, “Dikkatsiz yayalardan dolayı seferlerimizde zor anlar yaşadığımız oluyor. Raylı sistem yoluna inen yaya, yol hakkının kendinde olduğunu düşünüyor. Bir de elini kaldırıp durmamızı söylüyor. Biz o sırada o yayayı korumaya çalıştığımız kadar yolcularımızdan da sorumluyuz. Ani bir fren esnasında içerideki yolcular öne doğru savrulabilir, zarar görebilir. İnsanlardan dikkatli olmalarını ve raylı sisteme gelişi güzel inmemelerini tramvayın önüne çıkmamalarını istiyoruz” diye konuştu.

Vardiyalı çalıştıklarını, görevlerinin saat 05.00’te başlayıp saat 01.00’de sona erdiğini anlatan Emre, “Günde 8 saat tramvay kullanıyorum. Kepez Fatih durağında başlayan yolculuğumuz Expo durağında son buluyor. Bir diğer son durak ise havalimanı. Seferlerimiz gidiş dönüş 2,5 saate yakın sürüyor. Vatmanlar arasında kadın veya erkek ayrımı yoktur. Vardiyası gelen gece de çalışabilir, gündüz de” dedi.

Kadın ve erkek vatmanların eğitiminden sorumlu Cihan Uygur da “Sürücülerimizi her şarta karşı eğitiyoruz. 110 tramvay sürücümüzün 98’i erkek, 12’si kadın. Vardiyalı olarak çalışıp AntRay’ın ulaşımını üstleniyorlar. Tramvaylar üç farklı etapta ilerliyor. 05.00 ila 01.00 arası vardiyalı çalışan vatmanlar, olası bir olayda veya trafikte neler yapmaları gerektiğini eğitim sürecinde öğreniyor” dedi. (DHA)

Kerem Bürsin, 'HeForShe Hareketi' Türkiye sözcüsü oldu İlginizi Çekebilir Kerem Bürsin, 'HeForShe Hareketi' Türkiye sözcüsü oldu

 

Loading...