Antik kent İasos için hazırlanan projeler sergilendi

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Kıyıkışlacık köyündeki İasos Kenti Ziyaretçi Karşılama Merkezi Proje Yarışması için hazırlanan projeler tarihi mekanda sergilendi. Serginin açılışını yapan CHP'li Belediye Başkanı Muhammet Tokat, "Sergide çok kıymetli projeler var" dedi.

Antik kent İasos için hazırlanan projeler sergilendi

Milas Belediyesi tarafından hazırlanan ‘Kültürel Mirası ve Çevre Değerlerini Koruma Programı’ kapsamında, İasos Antik Kenti ve çevresinde yapılması planlanan Iasos Ziyaretçi Karşılama Merkezi Yarışma Projeleri Sergisi’nin açılışı gerçekleştirildi.

6 FARKLI PROJE HAZIRLANDI

Milas Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı İasos Kazı Başkanlığı, Muğla Mimarlar Odası Milas Temsilciliği, İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Akademisi AURA İstanbul, DYO Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin öğretim üyelerinin desteği ile Iasos Ziyaretçi Karşılama Merkezi özelinde, bölgenin kültür ve çevre değerlerinin korunmasına yönelik öneriler sunulması ve gelecek projeksiyonunun tanımlanması planlanan proje yarışması kapsamında İasos Antik Kenti ve çevresinde atölye çalışması yapıldı ve çalışmalara ilişkin 6 farklı öneri proje hazırlandı.

“KIYIKIŞLACIK EN ÖNEMLİ DEĞERLERİMİZDEN BİRİ”

İasos Antik Kenti’nin Kıyıkışlacık Balık Pazarı Müzesi’nde gerçekleştirilen sergide ödül almaya hak kazanan projeye plaket takdimi gerçekleştirildi. Törene Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Ateş, Halil Mutlu, arkeologlar ve tarihçiler katıldı.

Belediye Başkanı Muhammet Tokat 2Tarihinden tutun turizmine kadar Kıyıkışlacık çok önemli değerlerimizden birisi. Sergide çok kıymetli projeler var. Projelerin hazırlanmasında emek veren herkese teşekkür ediyor, ödül almaya hak kazanan proje sahiplerini kutluyorum” dedi.

Kıyıkışlacık Balık Pazarı Müzesi’nde açılışı gerçekleştirilen sergi, 03-10 Ağustos 2022 tarihleri arasında halkın ziyaretine açık olacak.

Loading...