Ara Güler hayatını kaybetti

Son dakika... Usta fotoğrafçı Ara Güler'in hayatını kaybettiği duyuruldu. 3 kere kalbinin durduğu belirtilen Güler'in özel bir hastanenin yoğun bakımında vefat ettiği açıklandı.

Akşam saatlerinde kalbinin durması ve tekrar çalıştırılması nedeniyle yoğun bakıma kaldırılan usta fotoğrafçı Ara Güler’in hayatını kaybettiği açıklandı.

Doktor Zafer Gökay, Güler’in yakınlarına yaptığı açıklamada, “Serviste 3 kez resüsitasyona cevap vermiş, yoğun bakımda da iki kere verdi ama üçüncüsünde ne yazık ki döndüremedik, başımız sağ olsun. Tamamen kalp yetersizliği” dedi.

‘Güler saat 23.20’de hayatını kaybetti’

Ara Güler'in vefatına ilişkin açıklama yapan Şişli Florance Nightingale Hastanesi’nin Başhekimi Dr. Okan Özçeker, “Değerli fotoğraf sanatçımız sayın Ara Güler, Konjestif kalp yetmezliği, kronik Böbrek yetmezliği ve periferik arter hastalığı nedeniyle tedavileri devam ederken 17.10.2018 tarihinde saat 22.10 sularında kalp ve solunum durması sebebiyle müdahale edilerek yoğun bakım ünitemize alınmıştır. Yoğun bakım ünitesinde tedavisi devam ederken saat 23.05'te kalp atımı ve solunumu tekrar duran sayın Güler, yapılan tüm müdahaleler yanıt vermemiş ve saat 23.20'de vefat etmiştir. Ülkemizin, yakınlarının ve bütün sevenlerinin başı sağ olsun” diye konuştu.

DHA

DHA

ARA GÜLER’İN ARDINDAN NELER SÖYLEDİLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın taziye mesajında şu ifadeler yer aldı:

“Fotoğraf sanatı alanında Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli isimlerden biri olan Ara Güler'in vefatını büyük bir teessürle öğrendim. Büyük sanatçılar, vefatlarından sonra da, geride bıraktıkları eserleriyle yaşamaya devam ederler. Objektifiyle tarih yazan Ara Güler'i de, işte böyle bir büyük sanatçı olarak görüyorum. Kendisine Master of Leica unvanı da verilmiş olan Güler, dünyanın önemli haber ajansları ve yayınlarında ülkemizi en iyi biçimde temsil etmiştir.

Winston Churchill'den Bertrand Russell'a, Indira Gandi'den Salvador Dali'ye, Alfred Hitchcock'tan Picasso'ya birçok tarihi kişiyle gerçekleştirdiği foto röportajlar, asla hafızlardan silinmeyecektir. Dünyanın önemli müze ve koleksiyonlarında yer alan eserleri ve milyonlara ulaşan fotoğraf albümlerinin yanı sıra, kıymetli bir insan olarak hayatımızda bıraktığı derin izlerle de Ara Gürel ustayı daima saygıyla hatırlayacağız.

Yakın geçmişte objektifine yansıma mutluluğunu yaşadığım değerli sanatçımızın vefatından duyduğum derin üzüntüyü bir kez daha ifade ediyor, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.”

meral-aksener-icCoşkun Aral: “Türkiye'nin ve dünyanın başı sağolsun. Bütün dünyanın tanıdığı kendi kuşağının tanıdığı en önemli fotoğrafçılardan biriydi. Her zaman mütevazı bir insandı. Çok önemli bir insanı kaybettik” dedi.

ibrahim-kalin

Gonca Vuslateri : Yanağından öptüğüm İstanbul… Türkiye'nin başı sağolsun. Ara Güler

gonca-ara-guler
Demet Akbağ: Büyük usta Ara Güler’imizi kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz, başımız sağolsun.

Mustafa Sandal: İstanbul en önemli tepesini kaybetti, hepimizin başı sağ olsun! Fotoğraflarıyla Anadolu tarihini ölümsüzleştiren Ara Güler’imiz! Mekanın cennet olsun…

Ermeni asıllı usta fotoğrafçı Ara Güler 16 Ağustos 1928’de İstanbul’da doğmuştu. 90 yaşındaki Güler, Türk fotoğrafçılığına ve foto muhabirliğine katkıları nedeniyle  birçok ödülün sahibiydi.

Ara Güler kimdir? İşte Türkiye'nin önemli fotoğrafçısı Ara Güler'in hayatı... İlginizi Çekebilir Ara Güler kimdir? İşte Türkiye'nin önemli fotoğrafçısı Ara Güler'in hayatı...