Arşivlerde Osmanlı’da salgınla mücadele

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Görevlisi Nurullah Nehir, Osmanlı'da ilk aşı uygulamasının 1700'lü yıllarda başladığını ve salgın döneminde kapatma ve karantina gibi tedbirler uygulandığını söyledi.

Arşivlerde Osmanlı’da salgınla mücadele

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi Nurullah Nehir, corona virüsüyle mücadele sürerken Osmanlı dönemindeki salgınları, arşivleri açarak inceledi.

Nurullah Nehir, “1700’lü yılların başında Osmanlı Devleti’nde bir çiçek aşısı uygulaması olduğunu görüyoruz. İlerleyen zaman dilimi içerisinde Fransız kimyager Louis Pasteur’ün kuduz aşısını 1885’te bulması ile Osmanlı Devleti, çok hızlı bir reaksiyon göstererek kendi halkının kamu sağlığını korumak için önemli atılımlar yapmış. Fransa’ya doktorlar göndererek kuduz aşısının nasıl imal edildiğini öğrenmiş. Aşı istasyonları 1887’de kurularak halkın kuduz hastalığından kurtarılması için önemli çalışmalar yapmıştır” dedi.

SULTAN ABDÜLHAMİD DÖNEMİNDE YOĞUNLAŞMIŞ

Sultan 2’nci Abdülhamid zamanında kara, deniz ve demir yolu seyahatlerinin artması ile salgın hastalıkların da çoğaldığını belirten Nehir, “Kurumsallaşma ve halkın salgınla mücadelesinde yanında olma anlamında Sultan 2’nci Abdülhamit dönemi çok güçlü. Günümüzdeki uygulamaları o dönemde çokça yoğun bir şekilde görüyoruz. Yeni bir salgının varlığıyla beraber aslında yeni tedbirler de üst üste gelmiştir” diye konuştu.

“ÇİÇEK AŞISI ÜRETİLİP HALKA ÜCRETSİZ ULAŞTIRILMIŞ”

Osmanlı döneminde, çiçek aşısının üretilerek hastalara ücretsiz ulaştırıldığını belirten Nehir, şöyle devam etti:

“Her dönem, farklı bir salgın çıkmıştır. Mesele kolera salgınlarında bir yerin karantina altına alınması, tarihte insanlığın başına büyük problem olan çiçek hastalığında aşının yaygınlaştırılması, bugün olduğu gibi aşı vurulması. İmparatorluğun birçok yerinde çiçek aşısının üretilerek halka ücretsiz şekilde ulaştırılmasını görüyoruz.”

“OKUL KAPATMALAR BÖLGE BÖLGE UYGULANMIŞTIR”

1885-1886 yıllarında Osmanlı Devleti’nin halka aşı uyguladıktan sonra şehadetname verdiğini söyleyen Nehir, “Ve gittiği yerde aşılı olduğuna dair kanıt olarak yanında taşımasını istiyor. 1892’de Erzurum’da öksürük şikayetiyle başlayan hastalık nedeniyle okullar süresiz kapatılmıştır. Bu uygulama İstanbul ve imparatorluğun birçok yerinde olmuştur. Okul kapatmalar, bölge bölge uygulanmıştır. Bugünkü tedbirler geçmiş dönemde de çok rahatlıkla uygulanmıştır” dedi. (DHA)

Loading...