Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Artvin’in üstü ‘ALTINDAN’ değerlidir
Artvin’in üstü ‘ALTINDAN’ değerlidir
Son günlerde ülkemizin doğal güzelliklerinin büyük bir tahribata uğratıldığı gerçeğiyle karşı karşıyayız. Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde Ayder Yaylası, Trabzon’da Uzungöl, Balıkesir’de Kaz Dağları, Çanakkale’de Lapseki güzelliklerini yitirme tehlikesiyle karşı karşıya.
Mustafa Büyüksipahi
Yaşam 13 Ağustos 2017 - 05:27

Öz varlığımız olan doğaya karşı takındığımız bu tutum, elbette birçok sorunu beraberinde getiriyor. Bunun son örneği Artvin Cerattepe'de yaşananlar. Maden uğruna doğası katledilen Cerratepe için aylardır çevreciler, hukukçular mücadele veriyor. Ancak Artvin Cerattepe'de Danıştay'ın “madencilik yapılabilir” kararının onaylanmasının ardından ağaç katliamına başlandı. Kullanılan kimyasallar bölgedeki büyükbaş hayvanların zehirlenmesine neden oldu.

borkca-karagol

Peki Artvin Cerattepe'de maden uğruna neleri yitireceğiz? Sözcü Pazar madde madde sıraladı:

– Artvin halkının yaşam alanı
– Kültür ve gelenekler
– Temiz su kaynakları
– Hatila Milli Parkı
– Biyolojik çeşitlilik
– 200 endemik, 359'u az bulunan 1900 bitki türü
– Bölge ormanları
– 21 memeli hayvan türü
– Dünyanın en büyük el değmemiş ekosistemlerden biri
– Göç eden kuşların yuvaları

Çevreciler ne öneriyor?

Artvin için mücadele eden çevre örgütlerinin tamamı bölgenin dünyada eşsiz bir ekosisteme, endemik türlere, yaşlı ağaçlara sahip olduğunu ve doğru şekilde turistik kullanıma açıldığında Artvin halkının ciddi kazanımlar sağlayacağını, ülke ekonosimine büyük katkı sağlanacağı belirtiyor.

dscf8204