Sözcü Plus Giriş
GALERİ Aşırı tüketildiğinde öldürebilen 10 besin 2 Ocak 2018 02:59
1 Atalarımızın 'Azı karar çoğu zarar' diye boşuna söylememiş. Her gün tükettiğimiz bu besinleri ne kadar fazla tüketirsek bizi öldürmesine neden olur? İşte aşırı tüketildiğinde öldürebilen 10 besin...
2 Su: Günde 2 litre su içilmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz. Ama bu miktarın 3 katı su içildiğinde böbrekler bu miktar sıvıyı sisteminden atmak için aşırı çalışır. Aşırı çalışan böbrekler, beyin ödemine neden olur. Evet suyun fazlası sizi öldürebilir.
3 Kahve: Günde 113 fincan kahve ölümcüldür. Bu durumda kişi aşırı kafein tüketiminden değil su zehirlenmesinden ölecektir. 113 fincan kahvede 30 litre su bulunur. Yani bu miktarda kahve çekirdeği çiğnerseniz güvendesiniz.
4 Elma çekirdeği: 18 adet elma yemek sizi öldürmez ama bu 18 elmanın çekirdeğini yerseniz, elma çekirdeğindeki siyanür sizi öldürür.
5 Çikolata: Çikolata içeriğinde az da olsa teobromin bulundurur. Bu güçlü madde insan sinir sistemini uyarır. Bir oturuşta 8 kilo çikolata yerseniz ishal olup epilptik nöbet geçirirsiniz. Daha sonra iç kanama ve kalp krizi eşliğinde hayatınızı kaybederseniz.
6 Diş macunu: Teorik olarak 24 tüp diş macunu yutmanız ölümle sonuçlanır.
7 Kiraz çekirdeği: Kiraz çekirdeğini çiğnerseniz siyanür sizi öldürecektir. (Kayısı, şeftali çekirdekleri de aynı derecede siyanür içerir.)
8 Muz: Muzun içindeki potasyum vücut için yararlı olsa da 400 adet muz yemeniz ölümünüze neden olur.
9 Sigara: Bir adet sigaranın içinde 0.8 mg nikotin bulunur ve bir günde 75 sigara içerseniz hayatınızı kaybedersiniz.
10 Tuz: Bir seferde 48 çay kaşığı tuz tüketmeniz oldukça acılı bir ölüme neden olur.
11 Alkol: Sağlıklı biri hiç kusmadan 1 saat içinde, içinde %40 alkol oranlı 1.25 litre alkollü içecek içerse hayatını kaybeder.
DİĞER GALERİLER