Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Asırlık çınarlar oy kullandı
Asırlık çınarlar oy kullandı
16 Nisan Referandumu sıradan bir seçimden çok öte bir anlam taşıyınca katılım da son derece yoğun oldu. Son güne kadar oy vermenin önemine dikkat çeken paylaşımların çok olması sandığa olumlu yansıdı.
Yaşam 16 Nisan 2017 - 15:48

Sadece gençler değil 100 yaşında olan ve bir asrı deviren seçmenler de vatandaşlık görevini yerine getirmek için sandığa gitti.

101 YAŞINDAKİ MÜLKİYE ÖĞRETMEN

Amasya´nın Merzifon İlçesi’nde yaşayan emekli öğretmen 101 yaşındaki Mülkiye Fıratoğlu, tekerlekli sandalye ile gelerek oyunu kullandı. Amasya´nın Merzifon İlçesi’nde yaşayan Cumhuriyetin ilk kadın öğretmenlerinden Mülkiye Fıratoğlu, anayasa değişikliği referandumu için tekerlekli sandalye ile gelerek sandık başında oyunu kullandı. İstanbul´da 1924 yılında öğretmenliğe başlayan Mülkiye Fıratoğlu, 50 yıl boyunca sürdürdüğü görevini 1974 yılında emekli olarak sonlandırdı.

mulkiye

100 YAŞINDAKİ AYŞE MINGIR

Afyonkarahisar’ın İhsaniye İlçesi’nde 8 çocuk annesi 100 yaşındaki Ayşe Mıngır, yakınlarının yardımıyla gittiği okulda oyunu kullandı. İhsaniye’ye bağlı Döğer Beldesi’nde oturan Ayşe Mıngır, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişi öngören anayasa değişikliğine ilişkin halk oylaması için sandığa gitti. Çocuklarının torunlarıyla birlikte toplam 144 torunu olan Ayşe Mıngır, yakınlarının yardımı ile araçla oy kullanacağı beldedeki Yunus Emre İlkokulu’na geldi. Yakınlarının durumu sandık görevlilerine bildirmesi üzerine görevliler tercih pusulası, zarf ve mühürle Ayşe Mıngır’ın bulunduğu aracın yanına geldi. Ayşe Mıngır görevlilerden pusula ve mührü alarak araç kapısını kapatıp oyunu kullandı. 1018 numaralı sandıkta oyunu kullanan Ayşe Mıngır daha sonra okuldan ayrıldı.

ayse-mingir-ic

105 YAŞINDAKİ HÜSEYİN ÇELİK

Toplam 3 bin 525 sandıkta 1 milyon 126 bin 180 kişinin oy kullanacağı Mersin’de seçime katılımın yoğun olduğu gözlendi. 105 yaşındaki Hüseyin Çelik, kullandığı tekerlekli sandalye ve yakınlarının yardımıyla İçel Anadolu Lisesi’nde oy kullanmaya geldi. Oy kullanmanın bir vatandaşlık görevi olduğunu kaydeden Çelik, “105 yaşındayım. Bugüne kadar hep oyumu kulandım. Allah bugünleri de nasip etti. Vatanımıza milletimize hayırlı olsun” dedi.

huseyin-celik

 AYŞE KARABÜBER 113 YAŞINDA SANDIĞA GİTTİ

Turgutlu’da 2 çocuk ve 7 torun sahibi 113 yaşındaki Ayşe Karabüber, ambulansla getirildiği Turgutlu Namık Kemal İlköğretim Okulu’nda oyunu kullandı. Görenlerin ‘Maşallah’ diyerek elini öptüğü Ayşe Karabüber, seçimlerin ülkeye hayırlı olması temennisinde bulundu. Oyunu kullanan Karabüber, yine evde bakım hizmeti aracıyla evine götürüldü.

turgutlu
102 YAŞINDAKİ TOMRİS AYDINOĞLU

İzmir’in Çeşme İlçesi’nde 102 yaşındaki Tomris Aydınoğlu, oyunu kullandı.

102-izmir
DOĞUM GÜNÜNDE SANDIKTA

Pamukkale ilçesi Müftü Ahmet Hulusi Efendi İlkokuluna gelen 91 yaşındaki Dudu Önce, torunun yardımıyla tekerlekli sandalye ile doğum gününde oyunu kullandı. Yaşlı kadın, torunun yardımıyla seçim kabinesine giderek tercihini yaptı. Torunu Aziz Önce, babaannesinin yerine oyu 1355 nolu sandığa attı. Koridorda 91 yaşındaki kadını gören seçim görevlisi Muzaffer Öztürk, 4 ay önce kaybettiği annesi ile olan anılarının canlandığını belirterek, Dudu Önce'nin elini öpüp sarıldı. Dudu nine, “Allah bize neyi hayırlısını kıldıysa bize onu versin. İnşallah milletimize, devletimize hayırlı olur” dedi. Ninesinin vatanını seven biri olduğunu belirten Azizcan Önce, oy kullanmadığı seçim olmadığını söyledi.

dudu
Son güncelleme: 17:47 - 16.04.2017