Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Aşkın bize ettikleri
Aşkın bize ettikleri
Sevgililer Günü'nü kutlamaya hazırlandığımız şu günlerde, aşk hakkında bilimsel verilere bir göz attık. Sarılmanın yaptığı ağrı kesici etkisinden genetik olarak farklı kişilerin birbirini daha çok çekmesine, aşık kişilerin saldıladığı hormonlardan kalp çarpıntı hızına işte aşka dair ilginç gerçekler...
Yaşam 11 Şubat 2018 - 05:27

1 Hayvanlar aleminde de tek eşli türler vardır. Bunların en çok bilinenleri ise kuğular, penguenler, gibbonlar, kurtlar, turnalar, angutlar, albatroslardır…

shutterstock_39772987

2 Bir insandan hoşlanıp hoşlanmadığınız 4 dakikada anlaşılır.

shutterstock_246061762

3 Sevgililer göz göze baktığında kalpleri 3 dk boyunca aynı anda çarpar.
4 Aşık çiftlerin serotonin hormonunda artış görülür. İlişkinin birinci yılında ise bu seviye yavaş yavaş normale dönmeye başlar.

shutterstock_280164239

5  Bilimsel araştırmalar, genetik açıdan farklı kişilerin birbirlerinin çekim alanlarına daha çok girdiğini ortaya koymuştur. 
6
Kadınlar, aşık olduğunda daha çok testosteron hormonu salgılarlar.
7 Stresli durumlarda insanların salgıladığı kortizol hormonu, kişiye güç verir fakat fazlası zararlıdır. İnsanlar aşık olduklarında, kortizol hormonunu daha çok salgılamaya başlarlar.
8 Aşık insanlar yan yana geldiklerinde daha çok heyecanlanırlar. Bunun nedeni de salgıladıkları adrenalindir.

shutterstock_272733005

9 Birbirlerini seven insanlar sarıldıklarında, ağrı kesici içmiş gibi ağrılarını daha az hissetmeye başlarlar.
10 İnsanlar aşık olduklarında beyinleri, bir psikolojik sorun olan obsesif-kompülsif durumundaki beyinle aynı tepkileri verir.