Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Astım ve KOAH arasındaki 3 temel fark
Astım ve KOAH arasındaki 3 temel fark
Astım ve KOAH'ın (Küresel Hastalık Yükü) belirtilerinin birbirine benzediğini belirten uzmanlar bu iki hastalığın karıştırılmaması yönünde uyarıyor. Peki aralarındaki temel farklar ne?
Yaşam 22 Ağustos 2017 - 11:00

Astım ve KOAH'ın belirtilerinin birbirine çok benzediği için bu hastalıkların karıştırıldığına dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Kemal Tahaoğlu, yanlış tanının hastalığın tedavisinde ciddi sorunlara neden olabileceğini söyledi.

Küresel Hastalık Yükü (KHY) çalışması verilerine göre, KOAH her yıl tüm dünyada yaklaşık 3 milyon insanın ölümüne sebep oluyor. Bu rakamlarla KOAH'ın dünyadaki 3'üncü ölüm nedeni olduğunu söyleyen Tahaoğlu “Toplum genelinde erkek hastalığı olarak algılansa da kadınlardaki sigara kullanım artışı KOAH'ın kadınlarda görülme sıklığını arttırdı” diye konuştu.

Sigara gibi yaşın da önemli bir risk faktörü olduğunu anlatan Doç. Dr. Tahaoğlu, hastalığın 40 yaş üzerinde daha sık ortaya çıktığını belirtti. KOAH'ın asıl nedeninin sigara, pipo, puro, nargile gibi tütün kullanımları olduğunu söyleyen Doç. Dr. Tahaoğlu, “Genetik duyarlılık, çevresel uyaranlara maruziyet, mesleki nedenle organik/inorganik toz ve kimyasallara maruz kalmak, hava kirliliği ve kent hayatı da KOAH'ın nedenleri arasında yer alıyor” dedi.

hava-kirliligi

ASTIM VE KOAH ARASINDAKİ FAKLAR

Toplumda KOAH ile astım hastalığının sık sık karıştırıldığının altını çizen Doç. Dr. Kemal Tahaoğlu “Bunun en önemli sebebi, her iki hastalıkta da benzer belirtilerin (öksürük, nefes darlığı, hırıltı gibi) olmasıdır. Ancak üç temel farkın altını çizmek gerekir. Tanının yanlış olması, hastalığın kontrolü ve doğru tedavisi açısından ciddi sorunları beraberinde getirebilir” açıklamasında bulundu.

ASTIM

Tamamen düzelebilir.
Her yaşın hastalığıdır.
Tetikleyici faktörler toz, koku, kedi-köpek alerjileri vs.

KOAH

Tam olarak düzelmeyebilir.
Daha çok 40 yaş sonrası, uzun süre sigara içenlerde görülür.
Tetikleyici faktörler sigara, mesleki maruziyet, tezek odun ve diğer yakıtlar vs.

KOAH HASTALARINA ÖNERİLER

egzersiz

– Sigara içmeyin.
– Grip ve zatürre aşılarınızı yaptırın.
– KOAH ilaçlarını doğru şekilde kullanın.
– Egzersiz yapın.
– Sağlıklı ve dengeli beslenin.
– Enerjinizi iyi kullanın ve stresten uzak durun.
– Doktorunuz kan gazı ölçümlerinizin sonucuna göre öneriyorsa, sürekli oksijen tedavisi alın.
– Ataklarınızı azaltıcı tedbirleri alın ve atağa girdiğinizi fark edin.

KOAH'I ELE VEREN BELİRTİLER

oksuruk

– Kronik öksürük, balgam çıkarma ve nefes darlığı en sık gördüğümüz belirtileri. Yorgunluk, iştahsızlık, kilo kaybı hastalığın ileri dönemlerinde görülebiliyor.
– Haftada birkaç kez öksürüyorsanız,
– Haftada birkaç kez balgam çıkarıyorsanız,
– Yaşıtlarınıza göre nefesiniz daha çok daralıyorsa,
– 40 yaşın üstündeyseniz,
– Sigara içiyorsanız ya da önceden uzun zaman içmişseniz KOAH olma olasılığınızın yüksek olduğunu unutmayın.

Son güncelleme: 11:03 - 22.08.2017