Atatürk’e ait olduğu iddia edilen bastona emniyet el koydu

Basında ve sosyal medyada çıkan Atatürk’e İran Şahı’nın hediye ettiği bastonun açık arttırmayla satışa çıkarıldığı haberi polisi harekete geçirdi. Polis ekipleri bastona el koyarken, soruşturmanın sürdüğü öğrenildi. Öte yandan Kültür Bakanlığının kayıtlarda Atatürk’e ait böyle bir bastonun olmadığını belirlediği öne sürüldü.

Atatürk’e ait olduğu iddia edilen bastona emniyet el koydu

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri “Atatürk'e ait baston satışa çıkıyor” haberleri üzerine konuyla ilgili çalışma başlattı. Polis ekipleri Atatürk’e ait eşyaların satılmasının yasak olması sebebiyle müzayede firmasına giderek bastona el koydu. Bastonu satışa çıkarına Hüseyin K. hakkında da “2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu” kapsamında işlem yapıldı.

KÜLTÜR BAKANLIĞI ARAŞTIRDI

Öte yandan konuyla ilgili Kültür Bakanlığınca da bir çalışma yapıldığı öğrenildi. İran'da, Kacar Hanedanlığı sonrası iktidarı ele geçiren Pehlevi ailesinin ilk şahı olan Rıza Pehlevi'nin Atatürk'e 1932'de hediye ettiği belirtilen bastona ait kayıtlar incelendi. Farklı müzelerle yapılan yazışmalarda Atatürk’e ait böyle bir baston kaydına ulaşılamadığı öne sürüldü.

MÜZAYEDE ŞİRKETİ: ATATÜRK’LE İLGİLİ SAYISIZ ESER SATILDI

Müzayede şirketinin internet sitesinde satışı ertelendiği görülen eserle ilgili şu açıklama yer aldı:

“Eser tekrar müzayedeye çıktığında arttırım (sistemde korunan) verilmiş son mevcut peyden başlatılacaktır.

-Arthill Müzecilik müzayedeleri TC Kültür Bakanlığı’na yapılan başvuru neticesinde ilgili müzelerin tüm eserleri incelemesi ve onayı sonucu alınan izin ile gerçekleşmektedir.

-Eserin müzayede satışının ertelenmesi özellikle sosyal medyada eser üzerinden başlatılan anlamsız paylaşım ve saldırılar, bugüne kadar Atatürk ile ilgili sayısız eser satışa çıkmışken önceden başka bir müzayededen alınmış bu eserin Atatürk ile alakalı ilk defa bir eser satılıyormuş gibi bir sürece sokulması, eserin resmi kurumlarda kaydının bulunmadığına dair bilginin farklı algı ile haber olarak servis edilmesi (kaydı olan eser ilgili kurumun envanterinde mevcut olur) neticesinde soruşturma açılması sebebi iledir.

-Süreç tamamlandığında eserin müzayede yolu ile satışı gerçekleşecektir.

-Eserin satışından elde edilecek gelirin bir kısmı Türk Eğitim Vakfı (TEV) çatısı altında oluşturulmuş ‘ARTHILL GELECEĞE DOKUN BURS FONU'na aktarılacaktır.”

BASTON İLE İLGİLİ BİLGİ

Müzayede şirkeri üzerinde baston ile ilgili paylaşılan bilgiler de ise şu ifadelere yer veriliyor:

“Ata’ya İran ile yoğun görüşmelerin yaşandığı 1932 senesinde (23 Ocak Türkiye-İran Sınır Anlaşması / 14 Mart Sınır Güvenliği / 5 Kasım Dostluk Tarafsızlık ve Ekonomik İşbirliği) muhtemelen hediye olarak takdim edilmiş. İran sanatı, üst seviye sanatsal ve zanaatsal özelliklere sahip eserin oyma tekniği ile taç bölümüne “Atatürk” tasviri ve “Türkiye Reisi Gazi Mustafa Kemal, 1931” ibaresi ile altına başta “Şah Rıza Pehlevi” ile geçmişte o cografyadaki hükümdarlar “Cemşid, Genc-i Hüsrev, Keykavus, Behmen, Selem, Ferudun, Nur, Nevruz, Afrasiyab, Eski Rum, Behram-ı ol, Behram-ı Rum, Behram-ı Sapuru ol, Darayı Simı, İskender-i Kebir, Fibad ol, Darayı Rum, Terdad-ı ol, Erdovanı ol, Ferhadi ol, Mihrdad-ı ol, Ferhad-ı ol, Mihrar -ı Rum, Anoş ol, Dilaşı ol, Azra ol, Firuz, Fetacali Şahı, Ağa Mehmet Han, Ağa, Mehmed Şah, Nasırettin Şah, Ahmed şah, Muzaffereddin Şah, Ahmed Şah” tasvirleri uygulanmıştır. Eserin sapındaki bilezikler ve pabuç kısmı gümüştür. İkonik eserin kondisyonu mükemmel durumdadır.”

İSLAM ESERLERİ MÜZESİ ŞERH KOYDU

Bu arada İslam Eserleri Müzesi’nin de bastonun Atatürk’e ait olmadını belirterek satışına şerh koyduğu ve bunu müzayede şirketine bildirdiği öğrenildi.

Atatürk'e ait olduğu belirtilen baston kayıtlarda bulunamadı İlginizi Çekebilir Atatürk'e ait olduğu belirtilen baston kayıtlarda bulunamadı