Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Atatürk’ü anlamak hepimizin sorumluluğu
Atatürk’ü anlamak hepimizin sorumluluğu
Ulu Önder Atatürk’ü nesilden nesile anlatmak ve aktarmak sadece kitaplarla sınırlı kalacak bir kavram değildir.
Yaşam 23 Nisan 2016 - 01:15

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladığımız bu özel günde, uzman psikolog ve aile terapisti Gamze Eser'e kulak verdik ve Atatürk sevgisiyle dolu nesiller yetiştiren anne-babalar adına birkaç soru yönelttik.

– Günümüzde eğitim alanında pek çok sorunla karşılaşılıyor. Bu sorunlardan biri de çocuklara Atatürk'ü anlatmakla ilgili. Bu konuda anne-babalar ne yapabilir?
Ulu Önder Atatürk'ü nesilden nesile anlatmak ve aktarmak sadece kitaplarla sınırlı kalacak bir kavram değildir. Her Türk vatandaşının Atatürk'ün kazandırdığı değerleri yaşaması ve yaşatması gerekir. Bu süreçte anne-babayla eğitimciler işbirliği yapmalıdır.
– Atatürk sevgisi aşıladığımız nesiller yetiştirmek hepimizin hedefi. Fakat bunu yaparken çocuklarda baskı oluşturmamak adına hangi unsurlara dikkat etmeliyiz?
Atatürk'ün tüm yaşamını olduğu gibi çocuklarımıza anlatabilirsek zaten bir baskı unsuru da olmadan onun değerlerini, vizyonunu ve misyonunu aktarmış oluruz. Her şeyin fazlası ya da aşırı fanatikliğinin ters tepeceğini unutmamak gerekir. Özellikle kendi yazdığı eserleri, sözleri, kişisel özelliklerini anlamak demek Atatürk'ü tanımak demektir. Anne-babanın Atatürk değerlerine sahip çıkarak yaşadığı hayat çocuklara en güzel örnektir.
– Bu süreçte yapılan en büyük hata nedir?
Yapılabilecek en büyük hata Atatürk'ü tabulaştırmaktır. Çocuklarımıza büyük önderin millete ve vatanına olan sevgisini anlatmamız gerekir ki kendi akıl süzgeçlerinden geçirerek Atatürk sevgisini içlerinde kendilerinin oluşturmasını sağlayabilelim. Ayrıca Atatürk'ün ağzından çıkmamış, kayıtlarda geçmeyen sözlerin ona mal edilmesi yoluyla yapılmaya çalışılan karalama ve değersizleştirme faaliyetlerine karşı da uyanık olmak gerekmektedir.

CUMHURiYET'iN DEĞERiNi UNUTTURMAMALIYIZ

– Çocuklarımızın bu özel günün değerini anlayıp, onların da kendi çocuklarına aktarabilmeleri için olmazsa olmaz faktörler neler?
23 Nisan sadece bir kutlama gibi görünse de; aslında çocuğun ileri tüm hayatına yansıyacak büyüklükte bir başarının kutlanması ve hatırlanmasıdır. Bireyin hafızasında yer eden bu tür bayramlar, kendi çocuklarına aktaracağı kültürel miraslardır. Onu doğru anlatabilmek için önce doğru anlamayı başarmalıyız.
– Konuyla ilgili eklemek istedikleriniz var mı?
Atatürk, ölümünün üzerinden bir asra yakın zaman geçtiği halde unutulmayan, dünyanın kabul ettiği büyük bir liderdir. Kendisinin de ifade ettiği üzere onu eserleriyle ve en önemli eseri olan cumhuriyet yönetiminin önemi ve değeri ile anlatmak hepimizin sorumluluğudur.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun yaptığı açıklamaya göre, Türkiye nüfusunun yüzde 29'u çocuklardan oluşuyor. Bu kadar kalabalık bir grup söz konusuyken, Ulu Önder Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği bayramı kutlamakta bile sıkıntı yaşıyoruz. Fakat Atatürk ilkelerinin yılmaz bekçileri anne-babalar, aydınlık Türkiye'ye zarar gelmesini engelleyecek nesiller yetiştirmeye devam ediyor.