Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Avrasya uzak gelecekte bölünecek
Avrasya uzak gelecekte bölünecek
Rus bilim insanları Avrasya'nın 20 milyon yıl içerisinde Baykal Gölü hizasından bölüneceğini açıkladı. Göl içerisindeki büyük çatlağı Avrasya'nın ikiye bölüneceği neden olarak gösteren araştırmacılar; Baykal Gölü'nün de parçalanmaya bağlı olarak okyanusa dönüşeceğini açıkladı.
Yaşam 22 Eylül 2017 - 10:44

Rusya Bilimler Akademisi’ne bağlı olan Novosibirk Üniversitesi’ndeki araştırmacılar; dünyanın en büyük tatlı su rezervi olan Baykal Gölü’nün 20 milyon yıl içerisinde bir okyanusa dönüşeceğini belirtti. Araştırma hakkında Gondwana Research isimli bilim dergisine makale yazan araştırmacılar, Asya ve Avrupa kıtasının birleşiminden oluşan ve bir coğrafi isim olan Avrasya’nın Baykal Gölü üzerinden ikiye ayrılacağını açıkladı. Dünyanın en büyük anakarası olan Avrasya’nın ortasında dev bir kırık olduğunu belirten ve bu bölgenin Baykal’da yer aldığını belirten bilim insanları, gölün bulunduğu yerde bölünmeye bağlı olarak yeni bir okyanus oluşacağını açıkladı.

Deprem bölgesi

Makale içerisinde aktif bir deprem bölgesi olan Baykal Gölü çevresindeki dağların yılda ortalama 5-6 mm kaydığı belirtilirken; araştırmacıların ortaya koyduğu iddia Avrasya’nın bölüneceğini yönünde yapılan ilk araştırma olma özelliği taşıyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.