Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ayaklar İçin Sindirella Estetiği
Ayaklar İçin Sindirella Estetiği
Ayak parmaklarındaki aşırı uzunluk ve kısalık gibi çeşitli şekil bozuklukları ayak sağlığının bozulmasına yol açabiliyor.
Yaşam 9 Nisan 2016 - 15:11

Şekil bozuklukları beraberinde sağlık problemleri de görülebiliyor. Ortopedi ve Travmatoloji Op. Dr. Ahmet Özyazgan ayak estetiğini anlatıyor.

“Başparmağın dışarı doğru açılanmasıyla ortaya çıkan ağrılı durumun ortadan kaldırılabilmesi için uygulanan ameliyatlar sadece estetik açıdan değil, ayak sağlığı açısından da “tıbbi bir zorunluluk oluşturabiliyor. Ayak vücudun ağırlığını ve hareketini sağlayan çok önemli bir organdır. Ayak parmakları ve ayaktaki yağ yastıkçıları sayesinde vücut ağırlığının ayaklar tarafından eşit bir şekilde dağıtılabilir.”

Ayak sağlığının korunması çok önemli

“Ayaklarında şekil bozukluğu olanların Sindirella estetiği hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olması gerekir. Ayakta üzerinde yapılacak cerrahi operasyon vücut dengesini bozabilir, bu yüzden ameliyatın çok iyi planlanması gerekir. Ayak ameliyatları diğer ameliyatlardan farklı olarak sadece şekil üzerinde değil, ayağın fonksiyonu üzerinde de etkisi olur. Ayakta özellikle başparmağın kısaltılması ya da uzatılması söz konusu olduğunda fonksiyonun bozulmadan yapılması çok önemlidir. Bu yüzden oldukça ciddi bir ameliyattır. Başparmağın dışarı doğru açılanması ya da parmaklardan birisinin aşırı uzunluğu kişinin yaşam kalitesini etkileyecek boyutlarda ise düzeltilmesi için ameliyat edilmesi gerekebilir.”

Parmaklardaki simetri ayak sağlığını etkiler

“Başparmak ve diğer ayak parmakları, yürüme fonksiyonunda ağırlığın dengelenmesini sağladığından, parmaklardaki kısaltma ya da uzatma, kişinin yürüme şeklinin bozulmasına yol açabileceğinden çok dikkat edilmesi gerekir. Ayak estetiğinde cerrahi operasyonlar kemik yapısını bozmayacak şekilde gerçekleştirilir. Sinderalla ayağı olarak bilinen estetik operasyon, aslında ortopedik cerrahide çok yaygın olarak bilinen ayak başparmağının “Halluks Valgus” hastalığının tedavisinde kullanılan bir tekniktir. Sindirella estetiği ise bu ameliyatın popüler adıdır.”

Ortopedi ve Travmatoloji Op. Dr. Ahmet Özyazgan “Bu durum, özellikle dar ve yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınlarda erken yaşlardan itibaren görülebilir. Estetik açıdan kötü bir görüntüye neden olmasının dışında şiddetli ağrıya da yol açabilir. Bu hastalığın en belirgin özelliği, ayağın pençesini geniş gösteren başparmağın iç tarafının çok geniş görünmesidir. Bu durumun cerrahi teknikler ile çözümü mümkün, ancak uygun koşullarda ve sadece ihtiyacı olan hastalara yapılması gerekir. Hem fiziksel hem de estetik açıdan kişiye sıkıntı veriyor ve zorluk yaşatıyorsa alanında uzman bir cerraha başvurarak bu sorununuzdan kurtulabilirsiniz.”