Ayılar inmesin diye ormana et bırakanlara profesörden uyarı

Trabzon'da ayıların indikleri yerleşim yerlerinde vatandaşlara korkulu anlar yaşatması nedeniyle bölge halkı çözümü, ormanlık alana et bırakmakta bulmuştu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi'nden Prof. Dr. Şağdan Başkaya, "Ayılar zekidir. Etlerin insan tarafından getirilerek ormana bırakıldığını biliyor. Zamanla etlerin kaynağına, yani insana yönelecekler" dedi.

Doğu Karadeniz’de yapılan envanter çalışmalarında önceki yıllara göre sayılarının arttığı belirlenen ayılar, indikleri yerleşim yerlerinde vatandaşlara korkulu anlar yaşatıyor.

Trabzon’un Tonya ilçesinde ayıların köylere inmemesi için ormanlık alanlara sakatat bırakılarak önlem alınmaya çalışılıyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Prof. Dr. Şağdan Başkaya, “Bölgemizde artan ayı popülasyonundan vatandaşlarımız mustarip. Devletin bölgemizde sürekli artış gösteren ayı sorununa bir an önce çözüm bulması lazım” dedi.

(FOTO: DHA)

“İNSANA YÖNELECEKLER”

Vatandaşların kendi çözüm yollarını doğru-yanlış ayırt etmeden uygulamaya çalıştığını anlatan Prof. Dr. Başkaya, şunları söyledi:

“Tonya ilçesinde ayılar yerleşim yerlerine inmesin diye ormana hayvan sakatatlarını asarak kendi yerleşim yerlerinden uzak tutmaya çalışıyorlar. Bu çok doğru bir davranış değil. Ayılar otoburdur. Yüzde 90 ot ile beslenirler. Av yaparak et veya leş de yerler. Ama böyle bir hayvana siz kanlı, pişmemiş et bırakırsanız doğada hem de fazla miktarda bu onu et arayışına yönlendirir. Üstelik ayılar daha iyi beslendikleri için ayı popülasyonunun daha da fazla artmasına neden olur. Ayılar zekidir. Etlerin insan tarafından getirilerek ormana bırakıldığını biliyorlar. Zamanla etlerin kaynağına, yani insana yönelecekler.”

(FOTO: DHA)

“FACİAYLA SONLANABİLİR”

Bölgede birçok insanın ayı ile karşılaştığını belirten Prof. Dr. Başkaya, “Ormanlardaki besin maddelerinin azalması da ayıların insanlara yakın yerlerde gıda temin etmek için gelmesine sebep olabiliyor. Ama en önemli etken ayıların popülasyonunun kontrolsüz yüksek oranda artmış olması. Araziden uzak insanlar bu gerçeği inkar ediyor ama köylüler yıllardır bu durumdan yaka silkiyor. Durum facia ile sonlanabilir” diye konuştu. (DHA)

Et yiyen örümcek paniğe neden oldu İlginizi Çekebilir Et yiyen örümcek paniğe neden oldu Sakın koparmayın! Cezası 80 bin lira İlginizi Çekebilir Sakın koparmayın! Cezası 80 bin lira