Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
B12 fazlalığı zararlı mı?
B12 fazlalığı zararlı mı?
Çok fazla hayvansal ürün tüketmek ve gelişigüzel vitamin hapı kullanmak B12 vitaminini yükseltebilir. Ayrıca karaciğer ve böbrek yetmezliği, özellikle kan kanserleri ile bazı kanser türlerinde B12 vitamini fazlalığı görülebilir.
Yaşam 15 Nisan 2017 - 00:42

Çok fazla hayvansal ürün tüketmek ve gelişigüzel vitamin hapı kullanmak B12 vitaminini yükseltebilir. Ayrıca karaciğer ve böbrek yetmezliği, özellikle kan kanserleri ile bazı kanser türlerinde B12 vitamini fazlalığı görülebilir.

İşte belirtileri

B12 fazlalığı; panik atak, stres, gerginlik, uykusuzluk, karın ağrısı, bulantı, ishal, sivilcelenme gibi şikayetler ortaya çıkabilir. B12 vitamini suda eriyen bir vitamindir.

14

Beslenme alışkanlıklarınıza dikkat!

İlerleyen yaşla birlikte B12 vitamini emilimi azalır. Bütün organlarda olduğu gibi mide yapı ve fonksiyonları da bozulduğu için B12 vitamini emilimi güçleşir. İlerleyen yaşla birlikte emilim güçleştiği gibi, emilen B12 vitamini ve folik asidin kan beyin bariyerini aşarak beyin dokusuna ulaşması da zorlaşır. Hiç hayvansal ürün tüketmeyen veganlarda (katı vejetaryen) eksiklik sıktır. Vejetaryen beslenenler süt, yoğurt, yumurta tükettikleri için onlarda B12 vitamin eksikliği görülmez. Bunun dışında genel olarak günümüz beslenme tarzı B12 vitamininden eksik besinlerden oluşur. Bisküvi, kraker, gofret, cips, şeker ve unlu gıdalar, tahıllar, kuru baklagiller B12 içermez.

13

Beyin ve sinir sistemi için önemli

B12 vitamini insan vücudu tarafından sentez edilemez ve mutlaka dışarıdan besinlerle alınmak zorundadır. B12 vitamini bitkisel besinlerde değil sadece hayvansal ürünlerde bol miktarda mevcuttur. Hayvansal ürünlerde olup, bitkisel ürünlerde olmayan neredeyse tek besin unsuru B12 vitaminidir. Bu vitaminin vücuda yeterli miktarlarda alınması için mide sağlığının iyi olması gerekir. B12 vitamini vücutta başlıca karaciğerde depolanmaktadır ve bu depolar 4 mg kadar olduğu için B12 vitamini eksikliği aniden değil yavaş bir süreç içerisinde 2-4 yıl sonra ortaya çıkar.

3

Nasıl düşürülür?

Öncelikle kan tahlilleri sonucu B12 vitamini fazlalığı tespit edilen kişiler için tedavi uygulanmadan önce kan değerlerindeki bu anormalliğin sebebi tespit edilmelidir. Tedavisinde ise bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa herhangi bir şey yapmak gerekmez, sadece bitkisel besinler tüketmek yeterlidir. Özetle beslenme düzeninin değiştirilmesi, kullanılan takviye fazlası varsa kesilmesi suretiyle kandaki oranı düşürülebilir.