Sözcü Plus Giriş
GALERİ B12 vitamininin fazlası zararlı mıdır? 22 Şubat 2019 18:13
1 Farmakognozi ve Fitoterapi Uzmanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, “Bilimsel çalışmalar B12 vitamininin insan sağlığı bakımından önemli olduğunu ortaya koyuyor. Ancak fazlasının bağırsak kanseri riskini artırdığı da bir gerçek” dedi.
2 Vitaminler vücudumuzda biyokimyasal tepkimelerin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için gerekli temel öğelerdir. Dengeli beslendiğimizde günlük gerekli vitamin gereksiniminin besinler yoluyla karşılanması mümkün olabilir. Tabii günümüzde ne derecede sağlıklı beslenebildiğimiz tartışılır. Ancak bazı TV reklamlarında vitamin kullanılarak yorulmayan, hastalanmayan, enerjik süper insanlar yaratılabileceği imajı yaratıyor.
3 İnsanlar neredeyse çok vitamin kullanırsa uçabileceğine inanıyor. Bu ayın aydınlık yüzü; ya ayın karanlık yüzünde neler var? Doğru yaklaşım uluslararası sağlık otoriteleri tarafından önerilen günlük vitamin kullanım miktarlarının aşılmamasıdır. Çünkü yapılan bilimsel çalışmalar vitaminlerin eksikliği kadar fazlalığının da çok önemli riskler taşıdığını ortaya koyuyor.
4 Yürütülen bilimsel çalışmalar B12 vitamininin insan sağlığı bakımındanönemli olduğunu gösteriyor. Sorun B12 vitamininin emiliminin güçlüğü. Özellikle B12 vitamini emilimini engeleyici ilaç kullananlar, mide küçültme ameliyatı olanlar, vejeteryanlar, alkol ve ilaç bağımlıları, 50 yaş üzeri bireyler, yanık ve ameliyat sonrası nekahat devresi sürecinde olanlar, bağırsak ve pankreas kanseri hastalarında B12 vitamini desteği kullanılmasıönerilmektedir.
5 B12 vitamininin günlük önerilen miktarı 6 mikrogramdır.Piyasada B12 vitamininin farklı şekilleri bulunmaktadır. B12 vitamini taşıyan ilaçların, B12 vitamini taşıyan yemeklerle birlikte tüketilmesinin emilimini azaltacağı, bu nedenle birkaç saat ara verildikten sonra kullanılmasının doğru olacağı bildiriliyor.
6 Hiç şüphesiz, her bireyin vitamin ihtiyacı farklılık göstermektedir. Ne derecede sağlıklı ve dengeli beslendiği, aktivite derecesi, stres ve yaşam koşulları, genetik özellikleri, yaşı, cinsiyeti, sigara/alkol tüketimi,hastalıkları, fizyolojik bozuklukları, kulllandığı ilaçlar gibi birçok etken vitamin ihtiyacınızı farklılaştıracaktır. Dolayısıyla reklamların ya da çevrenizdekilerin dolduruşuna gelerek gereksiz yere fazla miktarda vitamin yüklemesi yaparsanız yarardan ziyade zarar görme olasılığını yükselecektir
7 B12’nin yüksek miktarlarda kullanılmasıyla yarar yerine bazı önemli sağlık sorunlarına yol açabileceği şüphesi bulunmaktadır. Yaşlı bireylerde yürütülen plasebo kontrollü bir çalışmada günlük 500 mikrogram olarak uygulandığında kolon kanseri riskinde artış bildirilmektedir.Tip-1 şeker hastaları ve ileri böbrek bozukluğu olan bireylerde 1000 mikrogram dozda kullanılması böbrek işlevlerinde kötüleşme, kalp krizi, felç gibi risklerde artışa yol açabilmektedir. Hamilelerde B12 vitamini kan seviyesinin yüksek olmasının çocuklarda otizm gelişimi riskini artırabileceği belirtilmektedir.

NAZAN DOĞANER HALICI
DİĞER GALERİLER