Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Babasını öldürdü, ‘Amacım sadece korkutmaktı’ dedi
Babasını öldürdü, ‘Amacım sadece korkutmaktı’ dedi
İstanbul Devlet Modern Folk Müziği Topluluğu sanatçısı İskender Küserman'ı altı ay önce bıçaklayarak öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan 18 yaşındaki oğlu Emir Küserman'ın yargılanmasına başlandı. Emir Küserman duruşmada amacının sadece korkutmak olduğunu söyleyerek, "Babam uyuşturucu kullanıyordu. Bana ve anneme fiziksel ve psikolojik şiddet uyguluyordu" dedi.
Şeyma ULUSOY
Yaşam 8 Haziran 2018 - 09:35

İstanbul Devlet Modern Folk Müziği Topluluğu’nda perküsyon sanatçısı olan İskender Küserman, iddialara göre 15 Aralık 2017 tarihinde Bakırköy’de bulunan evinde eşi Nilgün Küserman ile tartışma yaşadı. Tartışmanın ardından 18 yaşındaki oğlu Emir, mutfaktan aldığı bıçakla babasının boğazından yaralayarak ölümüne sebep olduğu iddiasıyla tutuklandı. Olayın ardından başlatılan soruşturma sonucu Emir Küserman hakkında “Üstsoydan akrabayı kasten öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

“BABAM SÖZ VERMİŞTİ…”

Bakırköy 10 Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmaya tutuklu sanık Emir Küserman, müşteki Nilgün Küserman ve Avukatı katıldı. Sanık Emir Küserman çocukluğundan beri ailevi sorunlar yaşadığını söyleyerek savunmasına şöyle devam etti; “Babam uyuşturucu kullanıyordu. Bana ve anneme fiziksel ve psikolojik şiddet uyguluyordu. Annem ile birlikte Çanakkale'ye yerleştik.1 buçuk ay sonra iş imkanı olmadığı için eve döndük. Geri geldiğimizde babam söz vermişti bir daha uyuşturucu kullanmayacaktı. Ancak sözünde durmadı. Olay günü yine annemle tartışmaya başladılar. Annemin saçını çekti ben ayrılmak için müdahale edip annemi yatak odasına götürdüm sakinleştirdim. Annem uyuduktan sonra odama geçtim birkaç saat sonra mutfağa geçerken babam salonda televizyon izliyordu, yüzü asıktı yanına gidip konuşmak istedim. Neden böyle yaptığını sordum, bana “senin gibi bir oğlum yok” diyerek küfür etmeye başladı” dedi.

iskender-kuserman

“ÖLDÜĞÜNÜ ANLAYINCA ÜZERİNE BATTANİYE ÖRTTÜM”

Sanık Küserman, babası ile yaşadığı tartışmanın etkisiyle mutfağa giderek eline bıçak aldığını ifade ederek, “Amacım sadece korkutmaktı. Elimde bıçağı görünce üzerime geldi. Korkutmak için bir kez bıçağı salladım. Ancak boynuna isabet edip koltuğa düştü. Hırıltı sesleri geldi şok oldum o an ne yapacağımı bilemedim. Televizyonun sesi açık olduğu için annem olanları duymadı. Babamın yaşayıp yaşamadığını kontrol ettim. Öldüğünü anlayınca üzerine battaniye örttüm. Sonrada bıçağı mutfakta yıkayıp yerine koydum. Sabaha kadar uyuyamadım intihar etmeyi düşündüm ancak annem yalnız kalır diye vazgeçtim. Sabah annemle nüfusta işimiz vardı birlikte evden çıktık. Evde bişeyimi unuttuğumu söyleyerek geri döndüm ve karakola giderek teslim oldum” dedi.

“EŞİM UYUŞTURUCU KULLANINCA KİŞİLİĞİ DEĞİŞİYORDU”

Duruşmada müşteki Nilgün Küserman, sanık Emir Küserman'ın oğlu olduğunu ve olaya tanık olmadığını ifade ederek, “Yine parasal konular yüzünden sorunlar yaşıyorduk. Eşim uyuşturucu bağımlısıydı. Uyuşturucu kullandığı zaman kişiliği değişiyordu. Oğlum ile bana fiziksel ve sözlü şiddet gösteriyordu. Dayanamadığımız için oğlum ile Çanakkale'ye yerleştik ancak iş imkanı olmadığı için bir buçuk ay sonra geri dönmek zorunda kaldık. Döndüğümüzde eşim bize söz vermesine rağmen yine uyuşturucu kullanmaya devam etti. Olay günü yine tartıştık ve saçımı çekti. Oğlum bizi ayırmak istedi araya girdi ortalık daha fazla gerilmesin diye odama geçtim. Daha sonra oğlum yanıma geldi teselli etti ardından uyudum.”

anne-nilgun-kuserman-sanik-oglu-emir-kuserman

“OĞLUMDAN ŞİKAYETÇİ DEĞİLİM”

Anne Küserman sabah uyandığında akşam yaşadıklarından dolayı eşinin uyuduğu salona hiç girmediğini söyleyerek; “Oğlumun odasına gidip uyandırdım ve nüfustaki işlerimiz için evden çıktık. Oğlum evde bişeyini unuttuğunu söyleyerek geri döndü. Biraz geçikince merak ettim evde babasıyla yine tartışmasından endişe duydum. Eşimi aradım açmadı geri döndüm evin önünde polis arabasını görünce olayı öğrenmiş oldum. Oğlumdan şikayetçi değilim” dedi.

“EMİR SAYGILI BİR ÇOCUKTU”

Duruşmada Tanık Sevda Bücü , “Emir saygılı bir çocuktu, olayı duyduğumda inanamadım. Arkadaşım Nilgün Küserman ile konuşuyorduk. Eşiyle aralarında sorunlar vardı. Bir keresinde Nilgün'e gitmiştim. Maktul, oğlu Emir'e evde iki tokat atıp, ‘Eve neden para getirmedin?' deyince ben evi terk ettim. Maktulün uyuşturucu kullandığını duyuyordum ama görmedim” dedi.

SANIK AVUKATI: MEŞRU MÜDAFAA ŞARTLARI ALTINDADIR

Sanık avukatı, “Müvekkilim meşru müdafaa şartları altındadır. Hakkında ceza verilmemesi söz konusudur. Tutuksuz olarak yargılanmasını talep ediyorum” dedi. Mahkeme sanık Emir Küserman hakkında tutukluğun devamını ve ceza ehliyetine ilişkin rapor aldırılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.