Sözcü Plus Giriş

Bacak ağrısı çekiyorsanız dikkat!

Genelde bacak atardamarlarında daralma ve tıkanmaya bağlı olarak yolda yürürken, hatta zaman içinde dinlenme halinde bile bacaklarda ağrıyla kendini gösteren periferik atardamar hastalığı sinsice ilerliyor.

Güncellenme: 01:15, 03/02/2017
Bacak ağrısı çekiyorsanız dikkat!

Genelde bacak atardamarlarında daralma ve tıkanmaya bağlı olarak yolda yürürken, hatta zaman içinde dinlenme halinde bile bacaklarda ağrıyla kendini gösteren periferik atardamar hastalığı sinsice ilerliyor. Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nden Kalp ve Damar Cerrahı Dr. Macit Bitargil, halk arasında pek bilinmeyen periferik atardamar hastalığıyla ilgili uyarılarda bulunup, önemli bilgiler verdi…

Hangi sorunlara yol açar?

Periferik atardamar hastalığı, kalp krizi kadar önemli bir problemdir. Nasıl ki kalp damarlarımız tıkandığında kalp ile ilgili problemler yaşıyorsak bacaklara giden atardamarlarımız da tıkandığında bacaklarla ilgili problemler yaşarız. Kalp krizi insanı anında öldürebilir fakat bacak atardamar tıkanıklığı ile seyreden periferik atardamar hastalıkları tedavisiz kaldığında ömür boyu hastayı süründürür. Bacaklara yeterli miktarda kan ve oksijen gidemediğinden yürümeyle ilgili problemler yaşanır. Hastalar 100 metre yol yürüdüklerinde bacaklarında ağrı oluşur ve genellikle dinlenmek zorunda kalırlar. Zamanla yürüme mesafesi kısalır ve hastalar hareket etmekten kaçınmaya başlarlar. İlerleyen dönemlerde bacaklarda yaralar açılmaya başlar ve bacakta kangren gelişerek ekstremite kaybı gerçekleşebilir.

10

Kimlerde görülür?

Hastalık ne yazık ki çoğu zaman sinsi bir seyir gösterir ve hastalar hastalığın farkında olmayabilirler. Sigara kullanımı, yüksek tansiyon, yağlı beslenme ve şeker hastalığı gibi durumlarda ortaya çıkabilir.

3

Tedavi yolları…

Ultrason, tomografi veya anjiyo bulguları sonucunda bazı hastalarda ilaç tedavisi yeterli olurken bazı hastalarda ise açık yöntemle ameliyat veya kapalı yöntemlerle stent takılması işlemleri yapılır. Bu sayede normal yürüyebilirler. Ancak girişim sonrasında dikkat edilmezse hastalık tekrar edebilir, suni greft ya da stentler tıkanabilir.