Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bacak ağrısına dikkat!
Bacak ağrısına dikkat!
Bacaklarda uyuşma genellikle hayatı tehdit etmez. Ancak bu problem bazen tümör ya da kanserden kaynaklanabilir...
Yaşam 10 Şubat 2018 - 04:41

Beyin ve Sinir Cerrahisi Op. Dr. Aybars AKKOR

Bel fıtığı (% 66)

Bel omurları arasında bulunan ve disk adı verilen yapının fıtıklaşarak kalça ve bacağa giden sinir köklerine bası yapmasıdır. Tedavisinde, istirahata ve kas gevşetici ilaçlara rağmen hastanın şikayetleri devam ediyorsa fizik tedavi uygulanmalıdır.

bel-fitik

Omurilik kanal daralması (% 10)

Omurilik kanal daralması, omuriliği çevreleyen kemik ve bağ dokusu kireçlenmesiyle omuriliğe bası oluşması olayıdır. Bu bası sonucu her iki bacakta ağrı, yanma, karıncalanma ve yürüme güçlüğü gibi belirtiler gözükür.

Vitamin eksikliği (% 3)

Özellikle akşam saatlerinde hissedilen bacaklardaki uyuşmaların demir ve folik asit yetersizliğinden kaynaklandığı biliniyor.

damar

Beyin kanamaları damar tıkanmaları (% 2)

Halk arasında felç de denilen bu rahatsızlığın belirtileri, vücudun bir kısmında uyuşma veya hissizlik, eşyayı çift görme, ayakta dururken sendelemek, gözün tamamen veya kısmen görme yeteneğini yitirmesi, konuşmakta veya konuşulanları anlamakta güçlük çekmek, şiddetli ve nedeni bilinmeyen baş ağrısı da olabilir.

Şeker hastalığı (% 5)

Glikozun enerjiye dönüştürülmesi pankreastan salgılanan insülin hormonu yardımıyla olur. Eğer pankreastan insülin salınımı azalır veya kaybolursa, glikoz kanda kontrolsüz bir şekilde yükselir ve şeker hastalığına yol açar.