Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bahar gül ise alerji dikenidir!
Bahar gül ise alerji dikenidir!
Kışın rehavetini üzerimizden atmak için harekete geçtiğimiz bahar ayları, sadece doğada değil pek çok alanda değişikliklere yol açıyor.
Yaşam 27 Nisan 2016 - 00:51

Birgan BiLEKE

Kışın rehavetini üzerimizden atmak için harekete geçtiğimiz bahar ayları, sadece doğada değil pek çok alanda değişikliklere yol açıyor. Çoğu olumlu yöndeki bu değişikliklerden negatif olanı ise neden olduğu alerji…

Bahar aylarıyla birlikte açan rengarenk çiçekler, bu çiçeklerle dolu bahar dalları bir yandan insana müthiş bir huzur ve neşe duygusu verirken, diğer yandan polenler nedeniyle bazı kişilerde sağlık sorunlarının oluşmasına neden olur. Çoğu zaman nezle benzeri belirtilerle ortaya çıkan bahar alerjisi iyileşmesi çok daha uzun sürdüğü için benzeri sağlık sorunlarından ayrılır…

Teşhisi işin uzmanına bırakın

Bahar alerjisi ve nezle, belirtileri çok benzeyen fakat tedavisi için farklı şeylerin de yapılması gereken iki sağlık sorunudur. Eğer siz de aşağıdaki belirtilere sahipseniz, mutlaka bir uzmana danışın ve doktorunuzun koyduğu teşhis doğrultusunda tedavinize başlayın.

Hapşırma nöbetleri
Burun tıkanıklığı
Burunda sürekli akıntı
Gözlerde kaşıntı, sulanma (konjonktivit)
Burunda, dudakta, damakta ve boğazda kaşıntı
Öksürük
Baş ağrısı
Gözaltlarında morluk

Bahar aylarında gözlerdeki, burundaki ve sinüslerdeki hücreler, vücudu polenlerin etkisine karşı korumak için sıvı üretmeye başlar. Bu sıvı, polenin fazlalığına paralel olarak artış gösterir. Polen hassasiyeti olan kişilerin çok fazla hapşırması, başının ağrıması, gözünün şişmesi ve burunlarının akmasının nedeni esas olarak artan bu sıvıdır. Solunum yolundan inerek akciğere kadar da ulaşabilen bu sıvılar, enfeksiyonlara, solunum güçlüğüne, öksürüğe ve astım ataklarına sebep olabilir. O nedenle bahar alerjisini nezleden ayırmak, tedaviyi de ona göre belirlemek çok önemlidir. Bu sıvılardan biri de histamindir. Eğer bu sıvı damarlardan dokulara sızarsa, vücutta genel kaşıntı, gözlerde yaşarma, kızarıklık, burunda tıkanıklık ve akıntı, akciğerde ise sekresyon artışı, öksürük, hırıltı gibi belirtilere neden olur.

Tedavinin yanı sıra…

Sözünü ettiğimiz belirtileri siz de yaşıyorsanız, yaşam tarzınızla ilgili dikkat etmeniz gereken minik detaylar var. Bu detaylar eğer hassas bir bünyeniz varsa zaman zaman hayat bile kurtarabilir…
Polenlerin yoğun olduğu mekanlardan uzak durun.
Hava temizleyen filtrelere sahip araçlar kullanın.
Hassas bünyenizi, bağışıklık sisteminizi güçlendirecek vitamin takviyeleri alın.
Vitamin yönünden zengin gıdalardan oluşan bir beslenme programı hazırlayın ve ona uyun.

Sağlıklı beslenmenin gücü

Kış süresince hastalıklara açık olduğu kadar kuvvetle savunma halinde olan bedenimiz, baharın gelmesiyle birlikte bir rahatlama yaşar ve kendini biraz bırakır. Tembelleşmeye başladığı bugünlerde de takviye kuvvet çağırmak en iyi fikirdir. Doğru beslenmek ise en güçlü takviyedir. Bahar yorgunluğunu aşarken doğal besinlerin yanında bağışıklık sistemi birtakım öğelerle de desteklenebilir.

Magnezyum, potasyum, çinko: Doğru planlanmış bir magnezyum, potasyum, çinko bağışıklık sistemini desteklemek anlamında iyi sonuç verebilir.

B grubu vitaminleri:
B kompleks vitaminleri, karbonhidrat metabolizması, enerji üretimi ve vücuttaki diğer metabolik reaksiyonlarda, zihinsel yorgunluk ve streste, bağışıklık sistemini güçlendirmede, anemide, büyümede, sinir sistemi, kalp ve cilt sağlığında oldukça önemli bir gruptur. Özellikle B12 vitamini bağışıklık sistemini destekleyerek kan hücresi üretimini arttırır.

C vitamini: Böbreküstü bezini destekler, bağışıklığı güçlendirir.

Ginseng: Enerji verici etkileri nedeniyle çok yaygın kullanılan bir bitkisel destektir.

Ekinezya: Yorgunluk sorunu olanlarda, özellikle bağışıklık sistemi sorunlarının eşlik ettiği gözlenirse bu bitkisel destekten de yararlanılabilir.