Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bahar yorgunluğunu yok eden besinler
Bahar yorgunluğunu yok eden besinler
Baharın aydınlık yüzü ve insanı harekete geçiren enerjisi, pozitif hissetmemizi sağlıyor. Üstelik bu mevsimin yiyecekleri de bu konuda yanımızda olup tazelenip temizlenmemize yardımcı oluyor. Baharı tadında yaşamak için siz de önerilerime bir göz atın...
Yaşam 15 Nisan 2017 - 00:43

Baharın aydınlık yüzü ve insanı harekete geçiren enerjisi, pozitif hissetmemizi sağlıyor. Üstelik bu mevsimin yiyecekleri de bu konuda yanımızda olup tazelenip temizlenmemize yardımcı oluyor. Baharı tadında yaşamak için siz de önerilerime bir göz atın…

17

Basit yemekler hazırlayın

Kışın tükettiğiniz ağır yemeklerden sonra, baharda çabuk hazırlanan ve bu sebeple başka şeylere daha çok vakit ayırmanızı sağlayacak yiyecekler tüketin. Haşlama et, taze sebzeler, leziz salatalar ve sıvı alımınızı da artıran çorbalar hafifleyen havalarda tüketmek için en iyi seçenekler arasında yer alıyor.

1

Yağ yakımının gizli aktörleri

Yağlı yiyeceklerin sindiriminde karaciğer ve safra kesesine büyük rol düşer. Ne kadar sağlıklı bir karaciğeriniz varsa, yağ yakımınız da o denli rahat olur. Yağ tüketimini azaltmanız, yağlardan kurtulmanız açısından büyük önem taşır. Bu süreçte zeytinyağı ve üzüm çekirdeği yağı tüketmeniz yararınıza olur. Rafine edilmiş veya işlenmiş besinler tükettiğinizde vücudun fabrikası ve kısmi arıtma tesisi olan karaciğer yorulur.

6

Seçimlerinizi değiştirmezseniz değişemezsiniz

Sürekli aynı tarzda beslenmek ya da sınırlı besin çeşitliliği kilo vermeyi zorlaştırır. Her besinin muadili olsa da, kimi zamanda kalori dağılımında yüzde 43 oranında protein, yüksek oranda vitamin ve mineral içeren filizleri (yonca filizi, soya filizi, ayçiçeği filizi) ya da çeşitli yeşilliklileri tercih edin. Salatalarınızı etle değil, haşlama kurubaklagil ve esansiyel yağ asidi zengini meyvelerle tatlandırın. Bebek ıspanak, karahindiba, su teresi ve pancar yeşilliklerini de kullanabilirsiniz. Bu tarz yeşillikler karaciğerinize fayda sağlar.

12

Biraz daha hafifleyin

Yağlı tohumlar ve glisemik indeksi düşük, yüksek protein içeren tahıllar tüketin. Bu seçenekler ekmek tüketiminizin de önüne geçer. Kinoa ve amarant da bunlar arasında yer alır. Genelde ceviz, fındık ve bademden pek fırsat bulamayan Antep fıstığı, ölçülü tüketildiğinde karaciğer temizliği için birebirdir.

5

Ekşi gıdaların önemi 

Isırgan, dereotu, taze soğan, sarımsak, turp, yeşil elma, turşu, sirke, limon, karahindiba, kuzukulağı, rezene, kuşkonmaz, brokoli, karnabahar, kinoa gibi buruk, ekşi tada sahip yiyecekler yağların parçalanmasına yardım eder ve depresyonla savaşır.

18

Alerjiye dikkat!

Mevsim geçişlerinde çoğaldığı görülen alerjik semptomlara karşı beslenmenizde probiyotik kaynağı yoğurt, kefir gibi besinlerin tüketimine yer verin. Çünkü bu tarz besinlerin düzenleyici fonksiyonu olan T hücre yüzdesini artırarak toleransı yükselttiği saptanmıştır. Ayrıca çörekotu antibiyotik özellikli papatya, yüksek C vitamini içeren maydanoz veya antihistamik etkisi olan soğanın alerjiye iyi geldiği düşünülür.