Balığın kafasından çıkan taşların mucize etkisi

Karadeniz'de yaşayan ve nadir olarak yakalanan eşkina balığının kafasından taşlar, şifa arayanlar tarafından rağbet görüyor.

Balığın kafasından çıkan taşların mucize etkisi

Dışarıdan bakınca sıradan bir balık olarak görünen bu balık cinsi gözlerinin arka kısmında bulunan beyaz taşlarla dikkat çekiyor. Karadeniz’de yaşayan ve nadiren balıkçıların ağına takılan bu balık, balıkçılar tarafından minekop, eşkina ve mavroşgil olarak adlandırılıyor. Kafalarının içinde bulunan beyaz taşların bazı hastalıklara iyi geldiği düşüncesi ise bu balığı özel kılıyor. Balığın içindeki beyaz taşların ezip un kıvamına getirilmesiyle hazırlanan karışımın böbrek hastalıklarına iyi geldiği düşünülüyor.

tas-balik

ASLINDA BİRÇOK BALIKTA BULUNUYOR

Bu karışımı yapan kişiler böbrek taşlarından bu şekilde kurtulduğunu etse de bu karışımın faydasının bilimsel olarak bir kanıtı bulunmuyor. Birçok balıkta bu beyaz taşlardan olsa da sadece minekop, eşkina ve mavroşgil olarak adlandırılan bu balığın taşlarının faydalı olduğuna inanılıyor.

Evrimin sıra dışı canlısı: Kırmızı Dudaklı Yarasabalığı İlginizi Çekebilir Evrimin sıra dışı canlısı: Kırmızı Dudaklı Yarasabalığı

 

En garip kabile gelenekleri İlginizi Çekebilir En garip kabile gelenekleri