Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Banklardan barakaya: Nuran Çalışkanoğlu’nun duygulandıran hikayesi
Banklardan barakaya: Nuran Çalışkanoğlu’nun duygulandıran hikayesi
Nuran Çalışkanoğlu, şu an Caddebostan sahilinde bir barakada yaşıyor. Ancak 73 yaşındaki Çalışkanoğlu'nun hayat hikayesindeki tek ayrıntı bu değil. İşte banklardan barakaya, 30 yılı sokaklarda ve tek başına geçen bir yaşam mücadelesi...
Yaşam 14 Şubat 2018 - 14:15

Nuran Çalışkanoğlu 30 yıldır sokaklarda yaşıyor; 15 yıl banklarda 15 yıl da Caddebostan sahilindeki barakada… Onu dinlediğinizde duygulandıran bir hikaye karşılıyor sizi. Caddebostan sahilinde sık sık vakit geçirenler tanıyor onu; kimi zaman hal hatır soruyor kimi zaman da gıda alışverişini yapıyorlar. Ama ailesinden tek bir kişi bile arayıp sormuyor…

GazeteKadıköy’den Seyhan Kalkan Vayiç’in ulaştığı Nuran Çalışkanoğlu, zorluklarla geçen hayatını böyle anlatıyor;

nuran-caliskanoglu-1

“BİR EVLAT ANNESİNİ NASIL İSTEMEZ?”

“Babam ve annem Arnavutluk'tan buraya gelmişler. Ben Beşiktaş'ta doğdum. Babam bahçıvandı. Annem ise ev hanımı. Sekiz kardeştik. Çocukluğum bahçelerde toprağın içinde geçti. Şimdiye kadar ağır bir hastalık geçirmedim. Topraktan sanırım. Yoksa 30 yıldır sokakta yaşadığım için çok ağır hastalıklar geçirirdim. Babamı 1965, annemi de 1975 yılında kaybettim. 1986 yılında ailem tarafından sokağa terk edildim. Çocuklarım beni istemedi. Eşim de çocuklarımın bu isteğine karşı çıkmadı. Bir evlat annesini nasıl istemez değil mi? Ama istemediler. 30 yıldır sokakta yaşamaya çalışıyorum. Kardeşlerimden dördü hayatını kaybetti. Üçü ise hayatta. Ne evlatlarım ne de kardeşlerim beni aramazlar, sormazlar. Hiç kimsem yok. 17 yıldır bana can yoldaşı olan iki köpeğim vardı. Onları da yakın bir zamanda kaybettim. Şimdi de iki kedim bana hem evlat hem de kardeş oldu. Çevredekilerin yardımlarıyla karnımı doyurup, diğer ihtiyaçlarımı karşılamaya çalışıyorum. Başımı yastığa aç koyduğum zamanlar da oluyor. Yeşil kartım var. Onunla hastaneye gidiyorum. Banyo yapmak için de Küçükyalı'da oturan bir arkadaşım var. Arada sırada ona gidiyorum.”

“ARTIK KİMSEDEN BEKLENTİM KALMADI”

Artık kimseden bir beklentisinin kalmadığını söyleyen Nuran Çalışkanoğlu, küçücük barakasından bizi uğurlarken yaşamın ağırlığını bir kez daha yüzümüze vuruyor: “ Şurayı gördün mü? Ağaçların altını… Barakadan önce 15 yıl o ağaçların altında yaşadım…”