Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bel ağrılarıyla ilgili merak edilenler
Bel ağrılarıyla ilgili merak edilenler
Bel ve boyun ağrıları günümüzün en büyük problemleri arasında... Bu ağrıların en önemli nedeninin stres olduğu düşünüldüğünde, gün boyu strese maruz kalmak da sorunların iyice artmasına ve doktor müdahalesinin gerekli olmasına neden oluyor...
Yaşam 20 Ocak 2018 - 03:50

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars AKKOR

Beli ağrıyan topuklu giyebilir mi?

Zaman zaman, beli ağrıyanların hemen topukludan düz ayakkabıya geçtikleri kulağıma geliyor. Fakat bu uygulama doğru değil çünkü kadınların büyük bir çoğunluğunda ayak bileklerinin arkasındaki aşil tendonu adı verilen kalın bağ erkeklere göre daha kısa. Düz ayakkabıyla o bağı germek, bacak arkasındaki kasların gerilmesine ve bu nedenle omurganın dengesizliğine yol açar. Eğer belinizde bir rahatsızlık varsa ya da ağrıyorsa, hafif topuklu bir ayakkabı giymek çok daha iyi olur.

bel-agrisi-topuklu

Özel geceler için kısa süreli olarak yüksek topuklu ayakkabı giyilebilir ama en ufak bir ağrıda ayakkabı değiştirilmelidir. Beli ağrıyan kişinin ucu sivri ayakkabılardan kaçınması da iyi olur. Sivri uçlu ayakkabıya parmakları sıkışan kişilerin bacak kaslarına kramp girdiği ve bu krampların bele olumsuz etki ettiği çalışmalarla gösterilmiştir. Belinizde ağrı varsa düz ayakkabı giymeyin.

kilolu-olmak

Kilolu olmak bel ağrısına neden olabilir mi?

Vücudu taşıyan omurga sistemi vücudun yapısına göre şekillenir. Ama aniden, örneğin bir ay içinde on kilodan fazla kilo aldıysanız omurganız bu duruma hazırlıksız yakalanır ve zayıf düşer. Aynı şekilde çok hızlı kilo vermek de omurga sistemi için zararlıdır. Bu yüzden beli ağrıyan kişiye “Önce kilo ver, sonra tedavi edelim” demek yanlıştır. İstatistiklere göre,  bel fıtığı ameliyatı olanlarda kilolu olanların oranı zayıflarla aynıdır.

bek-cektirmek

Bel çektirmek zararlı mı?

Bel ağrılarının en basit tiplerinin, kaslarda gerginlik veya hafif düzeyde bel fıtıklarında beli çektirmek bazen iyi sonuçlar verebilir. Ama ilerlemiş, parça kopmuş bel fıtıklarında, beldeki tümörlerde, kaymalarda, kırıklarda bel çektirmek sorunu daha da artırabilir. Eğer bel ağrıları olan kişi bu konularda uzman bir hekime başvurmadan, gerekli tetkikleri yaptırmadan belini çektirirse olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilir.