Bel ağrısı şakaya gelmez!

Bel ağrısı deyince akla ilk gelen bel fıtığıdır. Ancak her bel ağrısının nedeni fıtık değildir. Bu ağrıların nedeni romatizma da olabilir, tümör de. O yüzden zaman kaybetmeden doktora gitmekte fayda var…

Bel ağrısı şakaya gelmez!

Aybars AKKOR

Eski yöntemlerden uzak durun

Doktora gitmeden halk arasında yapılan bel çekme işlemi kişiyi sakat bırakabilir. O yüzden doktorlar tarafından MR çekildikten sonra nadiren seçilmiş hastalara yapılmasına izin verilebilir. Ya da sorunun kökenine inmeden bele yapılan masaj, bardak kapatma gibi eski yöntemler belin daha da zedelenmesine yol açabilir.

nedenlerine-dikkat

Nedenlerine dikkat!

Bel ağrısı günlük yaşamı olumsuz yönde etkiler. Hareketleri kısıtlar, yürümeyi, kimi zaman oturmayı bile zorlaştırır. Tabii ağrının şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterir. Bel ağrıları; ağır bir aktivite sonucu, soğuk algınlığı, mevsim değişikliklerinde ortaya çıkabilir. Belli bir süre içinde geçer. Duruş bozuklukları da beli olumsuz yönde etkiler. Günümüzde bilgisayar başından kalkmadan çalışan insanlarda daha sık görülür. Daha dik bir şekilde oturursak ağrı azalır. Bunun için gerekirse oturma yastıkları kullanmalıyız. Kısa sürede alınmış fazla kilolarımız her yönden başımıza dert açarken belimizi de zorlar. Bele binen yük, belimizin ağrımasına neden olur. Bir trafik kazası ya da düşme sonrasında omurgamızın kırılmasından kaynaklı da belde oldukça fazla ağrı ortaya çıkabilir.

en-cok-kimlerde

En çok kimlerde görülür?

Ailesinde bel ağrısı genetik olanlarda, sigara tiryakilerinde, yeni ameliyat olmuş kişilerde, bele yük bindiren sporlar yapanlarda, kanser hastalarında, meslek olarak uzun süre oturmak zorunda kalanlarda, spor yapmayanlarda, duruş bozukluğu olanlarda, şeker ve tansiyon hastalarında, sürekli stres altında olanlarda, menopoz ve regl dönemindeki kadınlarda, enfeksiyon hastalıklarında, romatizmal hastalıklarda daha çok görülür.

Korunma yolları

1 – Öncelikle doğru duruşu benimsemeliyiz. Belki bunu yoga, pilates gibi omurgaya yönelik sporlarla destekleyebiliriz.

2 – Bele baskı yapacak fazla kilolarımızdan kurtulmalıyız.

3 – Ayakkabılarımızı seçerken dikkatli olmalıyız. Fazla topuklu ya da düz tabanlıları tercih etmemeliyiz.

4 – Fazla yükü olan eşyaları tek başımıza kaldırmamalıyız.

5 – Yere eğilirken dizlerimizi bükerek ve kırarak çömelmeliyiz. Doğrudan yere uzanmamalıyız.

6 – Ani hareketlerden sakınmalıyız.

7 – Her gün en az 20 dakika yavaş tempoda yürüyüş yapmalıyız.

8 – Sırtüstü yatarken yüksek yastık kullanmamalıyız.

9 – Belimizi soğuktan korumalıyız.

10 – En önemlisi bir şeye üzülüp, sinirlendiysek ani hareketlerden kaçınıp istirahate çekilmeliyiz. Unutmayın, belinizi en iyi siz koruyabilirsiniz.