Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bel fıtığı ameliyatsız tedavi edilebilir mi?
Bel fıtığı ameliyatsız tedavi edilebilir mi?
Stresin artması, ekonomik zorluklar, hareketsizlik nedeniyle vücudun hantallaşması ve sürekli bilgisayar kullanımı nedeniyle duruş bozukluğunun gelişmesi toplumda görülen bel fıtığı vakalarını artırdı. Peki bu sorunun tek tedavi yolu ameliyat mı? İşte yanıtı...
Yaşam 7 Nisan 2018 - 04:04

Beyin ve Sinir Cerrahisi Op. Dr. Aybars AKKOR

Bu belirtilere dikkat!

Her yaşta bel fıtığı problemi görülebiliyor. Ancak hastada belirgin güç kaybı varsa, idrarını zor yetiştiriyorsa, yürümekte büyük güçlük çekiyorsa, gece ağrıyla uyanıyor ya da ağrı nedeniyle hiç uyuyamıyorsa veya çekilen MR'da fıtıktan büyük bir parça koptuğu görülüyorsa tedavi için ameliyattan başka bir çare yok demektir.

bu-belirtilere-dikkat

Sadece ağrı ve uyuşma varsa…

Hastada bel fıtığı var; şikayeti sadece ağrıysa kullanılması gereken yöntem epidural enjeksiyondur. İğne yapıldıktan on gün sonra hasta rahatlamışsa, fizik tedavi önerilir. Rahatlamamışsa ameliyat gerekir.

Enjeksiyon yöntemi ne zaman tercih edilmeli?

Doktorunuz size acilen ameliyat olmanızı öneriyorsa ve ameliyat olmazsanız çok kısa süre içinde felce doğru gideceğinizi söylüyorsa beklemeyiniz. Eğer kalıcı sinir hasarınız oluşursa bunun geri dönüşünün olmayacağını unutmayın. Ama bir doktor ameliyat öneriyor diğeri önermiyorsa, sinirlerde felce doğru gidiş yoksa bu enjeksiyon yöntemini denemenizde yarar var.

Son güncelleme: 04:11 - 07.04.2018