Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bel fıtığıyla ilgili bilinmesi gerekenler
Bel fıtığıyla ilgili bilinmesi gerekenler
Sürekli bel ağrısı çekerek yaşamak çok zor… Fakat gelişen teknolojiyle birlikte ameliyatların kolaylaşması, sakat kalma ve felç olma riskinin ortadan kalkması sayesinde artık bel fıtığından kurtulmak çok daha kolay.
Yaşam 31 Mart 2018 - 02:15

Beyin ve Sinir Cerrahisi Op. Dr. Aybars AKKOR

Nedenleri

Bel fıtığının başlıca yedi nedeni var: Stres, aşırı yorulma, yukarı uzanma, yana doğru eğilme, uzun süre ayakta durma, sarsıntılı yolda arabada seyahat etme, klima rüzgarına ve cereyana maruz kalma…

gorulme-sikligi

Bel ağrısı ve fıtığı görülme sıklığı

Bel ağrısı toplumun yüzde 80'inde görülür. Bu oranın yüzde 90'ı kadınları, yüzde 70'i erkekleri kapsar. Bel fıtığının toplumda görülme sıklığı yüzde 60'dır. Bu oranın yüzde 75'ini kadınlar, yüzde 45'ini erkekler oluşturur. Ameliyatla tedavi edilmesi gereken vakalar bu oranın yüzde 5'ini oluşturur.

genel

Ameliyat gerektiren durumlar

Bacakta güç kaybı; tedaviyle geçmeyen ağrılar; yürümekte zorluk yaratan uyuşmalar; yürümekte güçlük; gece uyandıran ağrılar; MR görüntülerinde kopmuş fıtık parçası; idrar kaçırma; cinsel fonksiyon kaybı… Ağrı ve/veya uyuşma varsa tedavi için bele enjeksiyon ve yüzde 90 etkili olan kayroprakti yapılır. Eğer güç kaybı varsa; çözüm ameliyattır.

ameliyat2

Ameliyat nasıl yapılıyor?

Bel fıtığı ameliyatlarında genellikle mikrocerrahi yöntemi kullanılır. Bu sırada kas ve kemik dokusuna zarar vermeden fıtık parçası çıkartılır. Ameliyatta sakat kalma ve felç olma riski sıfıra yakındır. Hasta, ameliyattan iki saat sonra ayağa kaldırılıp gün içinde taburcu olabilir. On gün evinde dinlenmesi gereken hasta evde dolaşabilir ve oturabilir. On gün sonra kontrole gelen hastaya aksi bir durum söz konusu olmadıkça her türlü hareket izni verilir. Fakat çalışanlar iki hafta dinlenmeliler.

meslek-grubu

En sık görüldüğü meslek grupları

Ev hanımları; yöneticiler; öğretmenler; şoförler; garsonlar; eczacılar. Bu listede ağır yük taşıyan kişiler yok çünkü onlar sağlıkları için nasıl hareket etmeleri gerektiğini biliyorlar.