Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bel kayması nasıl anlaşılır?
Bel kayması nasıl anlaşılır?
Bel kayması yani omurga kemik sisteminin birbiri üzerinde kayıp omuriliği sıkıştırması çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Bu sorun tedavi edilmezse idrar tutamama ve yürüyememe gibi sonuçlara yol açabilir…
Yaşam 17 Mart 2018 - 04:09

Beyin ve Sinir Cerrahisi Op. Dr. Aybars AKKOR

nedenleri-belirtileri

Nedenleri ve belirtileri

Bel kayması; doğuştan, ağır doğumlar nedeniyle, düşme ve kazalardan ötürü, kemik yapının fazla alındığı bel fıtığı ameliyatları ve ileri derecede kemik erimesinden kaynaklanabilir. Belirtileri ise şu şekilde sıralanır: 

– Yürümekte güçlük

– Yürürken sık sık durma isteği

– Bacaklarda uyuşukluk

– Sık giren kramplar

– Uykudan kaldıracak kadar güçlü bacak yanmaları

tedavisi-mumkun-mu

Tedavisi mümkün mü?

Bel kaymasının tek tedavisi, beli titanyum vidalarla sabit hale getirip kaymasını önlemektir. Halk arasında ‘platin' ya da ‘vida' ameliyatı olarak adlandırılan bu yöntem çok riskli olarak bilinmektedir. Vidaların ameliyat sırasında doğru yerlere konulamaması birçok ciddi sağlık sorununun ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu nedenle ameliyat olması gerekenler bu tedaviden kaçmakta ve ömür boyu kalitesiz bir yaşam sürmektedirler. Yeni teknolojilerle tüm bu endişeler ortadan kalkmakta, bilgisayar desteğiyle vidalar doğru yere konabilmektedir. Bu sistem sayesinde bel kayması ameliyatları sorunsuz olarak uygulanabilir.

İyileşme ne kadar sürer?

On gün sonra kontrolü yapılan hastanın durumu iyiyse her türlü hareketi yapması serbesttir. Hastanın üç hafta yatması gerekirse, yatınca çıkarmak kaydıyla korse kullanır. Yirmi gün sonra hasta işine dönebilir. Bele takılan vidalar sorun yaratmaz.