Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bel kayması nelere yol açar?
Bel kayması nelere yol açar?
Omurga-kemik sisteminin birbiri üzerinde kayıp omuriliğini sıkıştırması sık görülen bir rahatsızlıktır. Yürürken durma isteği, bacaklarda uyuşma hissi sonucunda ortaya çıkan bu rahatsızlık tedavi edilmezse belden aşağısını hissetmeme gibi önemli sonuçlara da neden olabilir…
Yaşam 7 Temmuz 2018 - 02:36

Beyin ve Sinir Cerrahisi Op. Dr. Aybars AKKOR

Sebepleri nelerdir?

Doğuştan olan, ağır geçen doğumlar, düşmeler, kazalar, kemik yapının fazlaca alındığı bel fıtığı ameliyatları, ileri kemik erimesi ve ileri yaş durumu bel kaymasının başlıca nedenleridir.

sebepleri1

Tedavisi mümkün mü?

Bel kaymasının en etkili tedavi yöntemlerinden biri, beli titanyum vidalarla sabit hale getirip kaymasını önlemektir. Yeni teknolojik gelişmelerle gereğinde bilgisayar desteğiyle vidalar tam yerine konabilmektedir. Bu sayede bel kayması ameliyatları sorunsuz olarak uygulanabilir. Yürümekte güçlük çekmek, sık giren kramplar, bacak yanmaları bel kayması belirtileridir. Eğer bel kayması hareketliyse ameliyat, hareketsizse fizyoterapi ya da kayroprakti tedavisi yararlı olacaktır.

tedavisi-mumkun-mu

Ameliyat gerekirse…

Ameliyatta, hastanın bel omurgası çevresine kaymayı önlemek amacıyla titanyum vidalar konmaktadır. Bu vidalar ömür boyu hastada kalmaktadır.