Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bel ve boyun ağrılarına karşı mucizevi tedavi
Bel ve boyun ağrılarına karşı mucizevi tedavi
Kayropraktik tedavi, günümüzün yaygın sorunlarından olan bel ve boyun ağrılarına karşı en etkili yöntemlerden biridir. Üstelik çocuklardan yaşlı hastalara kadar her yaş grubuna uygulanabilir…
Yaşam 28 Nisan 2018 - 03:10

Beyin ve Sinir Cerrahisi Op. Dr. Aybars Akkor aakkor@sozcum.com

Önce doğru teşhis…

Kayroprakti tedavisinin etkili olabilmesi için doğru teşhis çok önemlidir. Hekimin, problemlerin nereden kaynaklandığını araştırmak için ayrıntılı bir hasta özgeçmişi alıp, kişinin geçirdiği travmaları, çalışma koşullarını doğuştan gelen anomalileri göz önünde bulundurması gerekir.

nedir

Nedir?

Kayropraktik tedavi oldukça eski bir yöntemdir. Hatta Eski Mısır yazıtlarında, kayroprakti tekniklerinin açıklamalarına rastlanmaktadır. Bu tedavinin amacı, omurgalardaki duruş ve hareket bozukluklarının eller yardımıyla düzeltilerek bunların sinir sistemi üzerindeki baskılarını azaltmak böylece de ağrıları giderip vücudun fonksiyonların yeniden dengelemektir. Kayroprakti kelimesi; Yunanca ‘chiros' (el), ‘practicos' (uygulama) kelimelerinden gelmektedir. Omurga ve sinir sisteminin (ilaçsız ve ameliyatsız) sağlığının korunması için tasarlanan ve uygulanan bir tedavi şeklidir. ABD, Kanada, Avustralya ve son zamanlarda Avrupa'nın birçok ülkesinde doğal tedavi yöntemleri arasında en çok kullanılan yöntemlerden biridir.

son-kutu

Nasıl uygulanır?

Kayroprakti tedavisinde önce hasta muayene edilip, çekilmiş MR'ları incelenir. Eğer ameliyat gerektiren bir durum yoksa hasta kayropraktiye yönlendirilir… Duruş bozukluklarına en çok sürekli statik olarak çalışan kişilerde rastlanır. Genellikle omurgalarla ilgili problemlerde başvurulan bir yöntem olan kayropraktik tedavi desteğinin en önemli avantajlarından biri uzman doktorlar tarafından, herhangi bir alete, ilaca, ameliyata gerek duymaksızın, hastaya elle dokunarak, hiçbir rahatsızlık vermeden yapılabilmesidir.