Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Benim hayatımı kurtardı ama kendisini kurtaramadı’
‘Benim hayatımı kurtardı ama kendisini kurtaramadı’
Ayşe Nur Özkan ve Saadet Nur Balbaoğlu, Konya'da yolun karşısına geçerken bir otomobil kendilerine doğru hızla ilerliyordu. 16 yaşındaki Ayşe Nur, arkadaşı Saadet Nur'u iterek, otomobilden kurtardı, ancak kendisi kurtulamadı. Saadet Nur, arkadaşının kendisini feda ettiği yere gitti, hislerini şöyle anlattı: 'Bir söz var ya; 'Yaprak döker bir yanımız, bir yanımız bahar bahçe' diye, aynı öyle hissediyorum. Ayşe'nin gittiğini düşününce kötü oluyorum'.
Yaşam 20 Ocak 2018 - 12:20

Ayşe Nur Özkan (16) ve Saadet Nur Balbaloğlu (15) farklı liselerde eğitim görüyorlardı. 4 yıldır yakın arkadaş olan ikili, geçtiğimiz 9 Ocak günü, bir alışveriş merkezinden çıkıp, eve gitmek için yola çıktı. İki arkadaş, merkez Selçuklu ilçesi Yazır Mahallesi Beyhekim Caddesi’nde yolun karşısına geçmek istedi. Yolun ortasına geldiklerine Ayşe Nur, gelen otomobili fark edince, arkadaşı Saadet Nur’u kaldırıma itti. Yol ortasında kalan Ayşe Nur ise Zeynep Kurtkaya yönetimindeki 42 BVY 80 plakalı otomobilin çarpmasıyla havaya fırlayıp yere düştü. Kanlar içinde kalan ve ağır yaralanan Ayşe Nur, çağrılan ambulansla Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaldırıldı. Kaza anı güvenlik kamerası ile kaydedildi. Kazanın ardından gözaltına alınan sürücü Kurtkaya, ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Zeynep Kurtkaya hakkındaki soruşturmanın sürdüğü belirtildi.

ayse-nur-ozkan2
ORGANLARIYLA 6 KİŞİ HAYATA TUTUNDU

Hastanede tedaviye alınan Ayşe Nur Özkan’ın, ne yazık ki 3 gün sonra beyin ölümü gerçekleşti. Bunun üzerine ailesi, kızlarının organlarının bağışlanmasına karar verdi. Ayşe Nur’un bağışlanan kalbi, karaciğeri, 2 akciğeri ve 2 böbreğiyle 6 kişi hayata tutundu.

‘ABLA, AĞABEY, KARDEŞ, HER ŞEYDİ’

Saadet Nur Balbaloğlu, dostu Ayşe Nur Özkan’ı son gördüğü yere gitti. Şoku hâlâ atlatamamıştı. 4 yıl önce forma giydikleri futbol takımı sayesinde Ayşe Nur ile tanıştıklarını anlatan Saadet Nur, “‘İkimiz de defans oyuncusuyduk. Ayşe sağ, ben ise sol mevkideydim. Önümüzdeki hafta maçımız vardı. Ronaldo’yu çok seviyordu, ona hayrandı. Aramızda kan bağı olmasa bile gönül bağı vardı. Bana bir abla, bir ağabey, bir kardeş, her şeydi. Kimin sıkıntısı varsa onun yanında olurdu, melek gibiydi. Her günümüz beraber geçiyordu. Yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmezdi” dedi.

ayse-nur-ozkan3
‘OTOMOBİLİ GÖRÜNCE BENİ KORUYUP İTTİ’

Kaza sırasında Ayşe Nur ile birlikte bir alışveriş merkezinden döndüklerini anlatan Saadet Nur, ”Adımlarımızı hemen hemen aynı atmıştık. Ayşe, otomobili fark edince beni itti. Ancak ben o an bunu fark etmedim. Kazadan sonra güvenlik görüntülerini izleyince anladım. Beni ittikten sonra Ayşe’ye otomobil çarptı ve havaya fırladı. Yanına gittiğimde bana baktı ve gözünden yaş geldi. Nabzı neredeyse atmıyordu. Son bakışı gözümün önünden gitmiyor. O benim hayatımı kurtardı ama kendisini kurtaramadı” dedi.

‘YAPRAK DÖKER BİR YANIMIZ, BİR YANIMIZ BAHAR BAHÇE’

Ayşe Nur’un organlarının bağışlanmasından dolayı mutlu olduğun belirten Saadet Nur şöyle konuştu: “Bir söz var ya, ‘Yaprak döker bir yanımız, bir yanımız bahar bahçe’ diye, aynı öyle hissediyorum. Ayşe’nin gittiğini düşününce kötü oluyorum. Çünkü o benim en yakınımdı. Kendimi bir çukurun içine düşmüş gibi hissediyorum ama 6 kişiye can oldu. Çok mutlu oluyorum. Kalbi 16 yaşında bir kıza nakledildi. O da Ayşe’nin yaşında. Ayşe’nin bedeni toprağın altında ama kalbi o kızda çarpıyor. O kızı bulup sarılacağım.”

ayse-nur-ozkan
‘HEP EZİLENİN YANINDA OLURDU’

Arkadaşı Ayşe Nur Özkan ile hayallerinin olduğunu anlatan Saadet Nur Balbaloğlu, “Ayşe her zaman ezilenin yanında olurdu. İyilik meleği gibi bir şeydi. Savunmasız insanların yanında olurdu. Kimseyi kimseye ezdirmezdi. Bu yüzden avukat olmak istiyordu. Hayallerimiz vardı. O avukat olacaktı, ben oyuncu olacaktım. Sürücünün de en ağır ceza almasını istiyorum” dedi.

Son güncelleme: 12:53 - 20.01.2018