Sözcü Plus Giriş
GALERİ Beraber saklanmaması gereken sebzeler ve meyveler 8 Ocak 2019 20:00
1 'Sepetteki bir çürük elma tüm sepeti çürütür' diye bir laf vardır. Ancak sadece çürük elma diğer elmaları çürütmüyor, iyi elma da başka meyvelere zarar verebiliyor. Bazı meyve ve sebzeler, olgunlaşma sırasında etilen gazı üretiyor; bu da beraber sakladığınız diğer meyve ve sebzelerin raf ömrünü kısaltıyor. Örneğin elma, armut, kayısı, muz, kivi, mango, şeftali ve erik gibi meyveler etilen ürettiği için olgunlaştıkça renklerinde değişim gözlemlenir. Bu yüzden patates, brokoli, havuç, lahana ve fasulye gibi duyarlı sebzelerden uzak tutulmalı. Yapılan araştırmaya göre beraber saklanmaması gereken sebzeler ve meyveler şunlar...
2 Elma ve karpuz: İki meyve de buzdolabında muhafaza edilmeli ancak elmanın ürettiği etilen karpuzu bozacağından birbirinden uzak tutulmalı.
3 Soğan ve patates: Soğan az miktarda etilen üretse de patates soğanın kokusundan bozulmaya meyillidir.
4 Muz ve diğer bütün meyve ve sebzeler: Bütün meyve ve sebzeleri muzlardan uzak tutun. Herhangi biriyle yan yana olması çabuk bozulmasına sebep olacak.
5 Beraber saklanabilen meyve ve sebzeler ise şunlar:Kivi ve avokado: Olgunlaşana kadar dışarıda sakladıktan sonra korumak için buzdolabına koyun.
6 Domates ve erik: Buzdolabında saklayın. Ancak en iyi tadı almak için yemeden önce oda sıcaklığına getirin.
7 Nektarin, şeftali ve kayısı: Oda sıcaklığında saklanması tatlanmasını sağlayacak. Ancak çok erken buzdolabına koyulması tadını kaybettirir.
8 Salatalık, biber, karnabahar ve brokoli: Bu sebzeleri birlikte buzdolabında saklayabilirsiniz. Ancak meyveler etilen salgılayacağından bu sebzelerden uzak tutmalısınız.