Beyin tatilde dinlenir mi?

Cevap tabii ki evet... Peki beyin için en iyi tatil şekli nedir?

Beyin tatilde dinlenir mi?

Yaz yaklaştı… Artık bedeniniz ve beyniniz sinyal veriyor… Hem bedeninizi hem de beyninizi dinlendirecek bir tatilin şart olduğunu söyleyen Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Yavuz, tatilin beyne etkilerini ve dinlenmiş bir beyin için yapılması gerekenleri anlattı.

Beyin, amaca uygun bir tatil yapılırsa dinlenir.

Dr. Yavuz, “Beyin, amaca uygun bir tatil yapılırsa dinlenir. Şehir ve iş hayatından kısa bir süre bile uzaklaşmak bedenimizi olduğu kadar beynimiz için çok faydalı olmaktadır. Tüm yıl yapamadıklarımızı, biriken işlerimizi tatil planlarımıza dâhil etmemeliyiz. Aksi halde beynimizi bir işten diğerine yönlendirmiş oluruz ve bu beynimizin dinlenmesinden ziyade daha fazla yorulmasına sebep olabilmektedir. Yılda en az on gün tatil yapmak yenilenme ve arınmanız için mutlaka gereklidir. Nasıl ki, bilgisayarımızda biriken e-postaları, hafıza dolduğunda temizlemek zorundaysak, tatili de sadece iş ortamından uzaklaşmak olarak algılamamalı ve bu süre içinde beynimizi işgal eden olumsuz düşünceleri de temizlemeye çalışmalıyız” diye konuştu.

GÜNEŞ BEYNİMİZİ NASIL ETKİLİYOR?

Güneşli havalarda melatonin denilen bir madde beyinde serotonini uyarmaktadır.

REEM Nöropsikiyatri Merkezi'nden Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Yavuz, insanın ruh yapısının mevsimlerden çok etkilendiğini anlatarak, “Sıcak ve güneşli hava ruhumuzu olumlu yönde etkilenirken soğuk ve kapalı havalarda olumsuz yönde etkilenmektedir. Güneşli havalarda melatonin denilen bir madde beyinde serotonini uyarmaktadır. Halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinen Serotonin, güneş ışığının çok olduğu aylarda daha fazla salgılandığı için bireyler daha pozitif ve mutlu olmalarına sebep olmaktadır. Yoğun ve stresli bir iş temposundan sonra çıkılan tatilde güneşle denizin bir arada olması beynin dinlenmesi için fırsattır. Bu sayede beynimiz iş hayatının stresinden uzaklaşır, bozulan ruh halimizde düzelme görülür” dedi.

TATİLDE BEYNİMİZİ DİNLENDİRMEK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

Tatilde TV izlemekten uzak durulmasını öneren Dr. Mehmet Yavuz, “Çünkü tv izlemek beynimizin sağ lobunu pasif bıraktığı için tembelleşmesine sebep olmaktadır. Tatile giderken yanınızda mutlaka kitap götürün. Kitap okumak sol tarafta takip edilen ve kavranan kavramların sağ beynimizle hayal etmemize sebep olur. Beynin sağ ve sol lobunu aynı anda çalıştıran kitap okuma, zihnimizi sürekli olarak aktif tutmaktadır.

Bulmaca çözmek beyin için en iyi egzersizdir.

**Vakit buldukça bulmaca çözmeye dikkat edin. Bulmaca çözmek beyin için en iyi egzersizdir.

**Resim yapmayı deneyebilirsiniz. Resim yapmak beynimizin sağ lobunu geliştirmektedir.

**Tatilinizde spora mutlaka vakit ayırın. Aktif olarak spor yapmak beynin dinç ve güçlü kalmasını sağlamaktadır.

**Uyku beyni güçlendirmektedir. Kaliteli bir uyku zinde bir bedene sahip olmamızı sağlarken beynimizin de daha dinç olmasına sebep olmaktadır.

**Bol bol su tüketin. Su içmek vücudun diğer organları kadar beyin için de çok önemlidir. Özellikle orta ve ileri yaşta eksik su alımı, beyin fonksiyonlarını yavaşlatır, şuur bulanıklığı ve unutkanlığa neden olur. Bu durumdan etkilenmemek için günde 1.5 litre su içilmelidir.

**Beyninize detoks yapmak için bol bol müzik dinleyin. Özellikle klasik müzik beynin dinlenmesi için en ideal bir tercih olacaktır.” diye konuştu.

Loading...