Sözcü Plus Giriş

Beyler bu haberi iyi okuyun!

Erkekler, kadınlara oranla cilt bakımına daha az önem veriyor. Ancak cilt bakımı erkeklerde de kadınlardaki kadar önemli. Yüzünüzü dış etkenlerden ve tıraş sonrası tahrişten korumak istiyorsanız cilt bakımı yapmanız şart!

Hale Ceylan BARLAS
Güncellenme: 10:28, 20/02/2017
Beyler bu haberi iyi okuyun!

Erkeklerin cildi yağlıdır, kir ve bakteriyi üzerine çeker bu şekilde gözenekler tıkanır. Aşırı sıcaklık değişiklikleri gözle fark edilebilen kılcal damar çatallanmalarına yol açabilir. Güneşin UV ışınları cilde zarar verir. Rüzgar, soğuk ve düşük nem cildi kurutur, sıcak hava ise cildi susuz bırakır. Yaşlanma ile cildin nem tutma özelliği azaldığı için, cildin gücü ve esnekliği de azalır. Yer çekimi cilt sarkmasına neden olur, kırışıklıklar ortaya çıkar. Stres metabolizmayı ve cilt yenilenme hızını etkiler. Bu döngünün yavaşlaması fazla ölü cilt hücresi oluşumuna ve donuk cilt rengine yol açar. Tıraşta leke/kusur artma riski vardır. Tıraş tahrişe, kızarıklığa ve iltihaplanmaya neden olabilir.
shutterstock_577585327Peki bu etkileri ortadan kaldırmak için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Erkek cilt bakımı üzerine bilinmeyenleri Amway Güzellik Danışmanı Sibel Semerci’den öğrendik… Semerci cilt bakımı yaparken yıkama, tıraş, koruma gibi üç basit kuralı uygulamaları gerektiğini belirtiyor.
shutterstock_563328931YIKAMA: Yüzünüzü sabunla yıkamak yerine yüz temizleyici jel veya köpük kullanmayı alışkanlık haline getirin. Temizleyici jel veya köpükler cildin tıraşa hazırlanmasına yardım eder. Yakın ve kolay tıraş sağlamak için nemlendirir ve yumuşatır.
shutterstock_570628060TIRAŞ: Bir erkeğin tıraş deneyimi hafife alınmamalı. Her gün tıraş olanlar için tahriş olmuş bir cilt hayatın rahatsız edici bir gerçeği olabilir. Doğru tıraş ürünleri ile cildinizin nemlendirebilir ve güne taze bir başlangıç yapabilirsiniz. Dikkat edilmesi halinde sakal tıraşı ile sakalların ve ölü deri tabakasının atılması mümkün. Tıraş aslında bir çeşit peeling görevi gördüğü için cildinizi tıraş olurken yenileyebilirsiniz.
kapakTIRAŞTAN İYİ SONUÇ ALMAK İÇİN: Tıraş köpüğünüzü cildiniz duş sonrası hala sıcakken ya da ılık suyla yıkadıktan sonra uygulayın. Bu durumda gözenekler açık olacağı için daha yakın bir tıraş sağlanır. Cilt tahriş riskini azaltmak için sakallarınızın çıktığı yönde tıraş olun. Yüzünüzü yıkadıktan sonra tekrar sıkılaştırmak için tonik kullanın. Son olarak, cildinizi yatıştırmak ve kendinizi yenilenmiş hissetmek için tıraş sonrası nemlendiricisi kullanın.
TIRAŞ BIÇAĞI SEÇERKEN: En az 3 bıçaklı tıraş makinesi seçmeye özen gösterin. Bu seçim, daha düzgün ve etkili tıraş sağlar.Ayrıca oynar başlıklı tıraş makineleri size daha rahat tıraş deneyimi sunar.
TIRAŞ KÖPÜĞÜ ALIRKEN: İçeriğinde tıraş makinesinin kaymasını sağlayan kaydırıcı madde olmasına dikkat edin. Ekstra kremli köpük seçimi daha düzgün tıraş sağlar. Hassas ciltler için saydam yapılı tıraş jelleri kullanın.
shutterstock_578082259KORUMA: Tonik ve losyonlar tıraştan sonra mükemmel ferahlatıcılardır. Toniklerin içerdiği benzersiz formül ciltteki aşırı yağı alır. Tıraş sonrası ürünler, bıçak yangısını yatıştırır, tıraştan sonra nem kaybını telafi eder ve cildin tekrar nemlenmesini sağlar. Kuruluk ve tahrişin önüne geçer.
Alkol oranı düşük olan tonikler pek çok tıraş sonrası uygulamaya göre düşük alkol içeriği sayesinde cildi tahriş etmez veya kurutmaz.

Yayınlanma Tarihi:11:25,